Образователните реалности - по-отворени и адекватни към потребностите на времето
Новата книга "Социални измерения на образованиито" на проф. д-р Валентина Миленкова, преподавател по социология на образованието в Катедрата по социология на Философския факултет при ЮЗУ "Неофит Рилски", заедно със задълбочения поглед в областта на разглежданата проблематика - в контекста на новите реалности като страна-членка на ЕС, дава конкретен отговор на един фундаментален въпрос: образованието е в основата на развитието.
И в индивидуален, и в социален план, което означава, че то е главен фактор за възходяшото развитие на съвременната човешка цивилизация. Анализирайки този феномен, авторката проследява в исторически аспект как промените, настъпили в политически или нормативен план, влияят на системите на обучение, на принципите и ценностите, които ги организират и изразяват. Проследява различни мерки, решения и практики, станали проводник на рационална организираща насоченост - въплътена в политически действия, които намират място в системата на обучение и нейните конкретни страни и обективации: знания, принципи, правила и организационен дух.
Книгата поставя важен акцент върху виталността на образователната институция, нейната водеща функция и предназначение като същностен ресурс в социализацията на индивида. Всичко това идва да подскаже, заключава авторката, че образователните реалности, макар и подвластни на известен консерватизъм, са длъжни да бъдет в крак с времето, по-отворени и по-адекватни към новите потребности.
"Социални измерения на образованието" на проф. Миленкова, макар да анализира средното образование, визира новите посоки и ориентири на европейското висше образование, неговата конкурентоспосообност и диалог с времето, в контекста на Болонската декларация.
Очакваме нови книги!!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.