Нивото пада: 300 двойки повече от миналата година на кандидат-гимназиални изпити в Югозапада, закриват 12 паралелки

08 юли 2015 11:36   10 коментара   23412 прочита
Инж. Василиса Павлова
Инж. Василиса Павлова


Инж. Василиса Павлова

Природоматематическата гимназия в Благоевград рекордьор по бал след 7-ми клас, Езиковата на стотни след нея

Все по-малко желаещи за паралелки с компютри и информационни технологии, туризмът също не е сред най-предпочитаните

54 паралелки, от които 34 профилирани и 20 професионални, трябваше да посрещнат учениците в държавните и общински училища в област Благоевград през следващата учебна 2015/2015г.

Положението, обаче, се оказа малко по-различно след обработката на класиранията от кандидат-гимназиалните изпити. 12 паралелки най-вероятно ще "хлопнат вратите си" заради недостатъчен брой ученици. Това все още не е официално, защото третото класиране, последвано от четвъртото т. нар. директорско класиране, след което ще бъдат запълнени всички свободни места. Заповедта гласи да не се извършва държавен прием в следните паралелки: V СОУ "Г. Измирлиев", Благоевград, "Технологичен - ИТ"; VII СОУ "Кузман Шапкарев", Благоевград, "Технологичен - ИТ"; Гимназия "П. К. Яворов", Петрич, "Технологичен"; СОУ "Братя Каназиреви", Разлог, "Технологичен - ИТ"; Гимназия "Яне Сандански", Сандански, "Технологичен - Туризъм"; СОУ "Св. Св. Кирил и Методий", Симитли, "Хуманитарен"; ПГЕЕ, Банско, "Компютърна техника и технологии"; БПГ, Благоевград, "Компютърна техника и технологии" и "Автоматизация на непрекъснати производства"; ПГИ, Благоевград, "Застрахователно и осигурително дело"; ПГТО, Благоевград, "Кетъринг" и "Организация на туризма и свободното време"; НПГ, Гоце Делчев, "Организация на туризма и свободното време".

Дали закриването на тези паралелки ще доведе до съкращаване на персонала все още не ясно, но амбициите за тяхното формиране са на път да се изпарят заради ниския успех, който демонстрираха учениците от Югозапада.

За разлика от предходни години, тази година на изпитите по български език и математика няма пълни отличници. Още по-тъжният момент идва с факта, че в тазгодишната кампания са участвали около 200 ученици по-малко от миналата, а крайният резултат отчел около 800 двойки. Резултатът показва, че слабите оценки са с около 300 повече от миналата година, а оправданията на родителите са, че темите са в пъти по-тежки от тези, които се падали на предходни изпити. От Министерството на образованието, обаче, не са излезли с подобно становище, заяви пред репортер на Struma. com старши експерт в РИО Благоевград инж. Василиса Павлова.

Тя заяви още, че няма регистрирани нарушения по време на класиранията и кампанията протича нормално. Инж. Василева допълни, че утре ще бъдат обявени свободните места, като до момента е почти сигурно, че такива няма да има в ЕГ "Акад. Людмил Стоянов" и ПМГ "Акад С. П. Корольов".

Там са регистрирани и най-високите балове за прием, съответно 35, 598 за чуждоезиков НЕ-ИТ-БЕЛ и 35, 889 за Природоматематически М-НЕ-ИНФ-БЕЛ. Любопитното в случая е, че в Езиковата гимназия е регистриран и най-високия минимален бал за прием на седмокласници.

Оказва се, че до момента 1012 ученици са класирани след първия етап, а 107 след втория. Това прави 1 119 осмокласници, които ще пристъпят прага на държавните и общински училища в областта на 15 септември тази година.

Колко още ще се присъединят към тях предстои да разберем след останалите 2 класирания.

Виктория Стефанова


Още за: гимназия   бал   паралелки   Още от: Общество

Принтирай статия
10 коментара
08 Юли 2015 12:36 | Пешо
Оценка:
33
 (
33
 гласа)

Опростачването на нацията върви с ускорен ход.
Като прибавим и циганизацията, ни очаква светлио бъдеще.


08 Юли 2015 13:01 | хаха
Оценка:
17
 (
29
 гласа)

Я вижте посмешището за министър на образованието, после тукашното, та затова заело сладкия пост шеф на инспектората и на всичкото отгоре с чуден прост, диалектен изказ, та тогава за какво образование да говорим като такива се издигат на днешно време, тези ли ще оправят образованието, тези ли са за еталон за възпитани, ерудирани, свестни хора ?!Ако не беше жалко, щеше да е комично!


08 Юли 2015 14:16 | Анализатор
Оценка:
18
 (
20
 гласа)

В добавка сложете "проф. дн" ректор на ЮЗУ, който разкрива Технически факултет с некадърници, за да обучава компютърни техници?! Както винаги се движи след събитията, защото толкова му е пипето. Липсата на интерес към наводнения с компютрите пазар, очеваден от изнесените данни в средното образование, ще рефлектира след 4 години във висшето и тогава тъпите управляващи на ЮЗУ-то ще се хванат за палците!


08 Юли 2015 18:58 | ТОМИ
Оценка:
15
 (
15
 гласа)

ЧАЛГАРИЗАЦИЯТА И ОПРОСТАЧВАНЕТО ДАВАТ БОГАТИ ПЛОДОВЕ----И ПО ЗЛЕ ЩЕ СТАВА.


09 Юли 2015 11:31 | 666
Оценка:
14
 (
14
 гласа)

Ама Павлова си има дружка - Жана Техова пропита до костите от корупция, изнудва директори и учители да си ходи на почивки за чужда сметка, да я возят безплатно да я обличат безплатно, да и носят в апартамента какво ли не, да и ремонтират и обзавеждат апартамента...
Но и двете си имат защита от началниците и нищо, че е навършила пенсионна възраст си стои в рио необезпокоявяна.


09 Юли 2015 14:09 | незабравимо
Оценка:
14
 (
14
 гласа)

С недалновидните си решения Златанов и сие унищожават образованието в областта. Да се насочват ученици само към две училища, да се разрешава прием над необходимото, да се унищожава професионалното образование е престъпна небрежност и непризнаване на държавната стратегия за развиване на професионалното обучение. Със своите решения Златанов доведе борбата за всяко дете в града и областта до абсурдната ситуация да се води груба и непочтена надпревара за всеки ученик. Действията на неговите старши експерти са грозни и преднамерено унизяващи учителите. А справките, които искат в края на учебната година доказват, че в РИО едната ръка не знае какво иска другата. Претенции много, а един сайт не могат да поддържат както трябва. срам!


09 Юли 2015 15:45 | адвокат
Оценка:
8
 (
8
 гласа)

Не е проблема в нацията, повече изкарани слаби оценки и по малкото явилите се ученици за да се закрият 12 паралелки. Проблема е в комисията от РИО, която е разрешила и утвърдила план приема. Тези училища трябва да съдят тази формална комисия в съда, да им се потърси отговорност, защото данъкоплатците им са платили заплатите да направят нещо, а те сега прехвърлят вината и се правят на изумени.
Ако тези училища не повдигнат обвинение директорите са калинки.


09 Юли 2015 15:58 | инж
Оценка:
9
 (
9
 гласа)

Да правилно проблема е в комисията от РИО. Именно те съсипаха средното образование и закриха професионалните училища с никаква отговорност. Един от критериите на МОН за разрешаване на план прием е 100% изпълнимост от предишният прием на дадено училище. Т. е след 5 месеца РИО ще прехвърли вината на Директорите ЧЕСТИТО ОБРАЗОВАНИЕ ОТГОВОРНОСТ И МОРАЛ


09 Юли 2015 21:57 | Бл-д
Оценка:
8
 (
8
 гласа)

При намален общ брой ученици, някой училища запазват броя в параелките си. Това означава, че в така наречени елитни гимназии, учениците, не са много елитни.


10 Юли 2015 12:44 | адвокат
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

До Бл-д ето отново се връщаме че РИО не работи за образование съд съд и отговорност




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар