Не са местни мраморите, от които са създадени двете скулптури в Хераклея Синтика



Мраморите, от които са създадени двете скулптури, открити в Хераклея Синтика, не са местни, каза професор Людмил Вагалински, ръководител на разкопките в античния град. Той поясни за БТА, че изследването на пробите, взети от откритите в Хераклея Синтика артефакти, напредва. Статуите са изработени от по-качествен мрамор, поясни професорът. Подробности за произхода той ще обяви, след като проучването на анализите завърши.
Изследването на произхода на мрамора на скулптурите, открити в Хераклея Синтика, започна на 15 ноември миналата година. Тогава професор Филип Мачев, който е специалист по изотопно датиране и геохимична характеристика, беше на посещение в Градски исторически музей-Петрич, за да разгледа статуите и другите ценни находки, открити по време на разкопките в античния град. Мраморът се изследва в лаборатории на БАН, в Софийския университет, в Женева и Берлин.
Тази година се очертава да имаме доста дълги разкопки, каза още професор Вагалински. Той съобщи, че през април започват спасителни разкопки в подградията и некрополите на Хераклея Синтика. Ще работим два месеца там, а след това се надяваме на целево финансиране, за да имаме няколко месеца работа на самия площад в античния град. Ако разкрием храма на Херакъл, за който имаме информация, ще бъде прекрасно, добави професор Людмил Вагалински.
прабългарин и славянка,
Цуни гуни, вади тури
Народили Чукундури,
Хем ебливи, хем крадливи,
но най-вече завистливи.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.