Най-черната и гласовита птица опекоха на шиш мъжете на Петльовден

03 февруари 2011 00:12   2 коментара   10840 прочита
Георги /вторият отляво/ отложи заминаването си на гурбет заради мъжкия празник
Георги /вторият отляво/ отложи заминаването си на гурбет заради мъжкия празник


Георги /вторият отляво/ отложи заминаването си на гурбет заради мъжкия празник

Облякоха жълта фланелка на първия пияч и си разменяха пиперливи думи в отсъствието на жените

Само на едно място в Кюстендилска област - в близкото до града село Жабокрът, на 2 февруари бащи и синове се събират до река Струма да отпразнуват Петльовден.

Не помним откога е традицията, така са правили нашите бащи и деди, така правим и ние сега, обясни бившият кмет на селото Валери Максимов. Той бе водач на мъжката дружина, тъй като на сбирката се допускат само бащи с мъжки рожби, а старите и младите задължително се събират на различни места.

Като дойдем на реката, първото нещо е да напалим голям огън, на който да изпечем току-що хванати няколко рибки, разказаха с охота мъжете, отдавна забравили вкуса им от свинските мръвки, обилно полети с червено вино и люта домашна ракия през зимата.

Традицията повелява мъжката дружина да заколи най-големия и гласовит петел на селото и да го изпече на шиш. Петелът задължително трябва да е черен и купен с пари, събрани от празнуващите.

След като му отрежем главата, го хвърляме през оградата навън. След което го прибираме обратно и го варим цял, после го раздаваме по съседите за здраве на мъжките деца в къщата.

Председателят на читалището в селото Бисер Петров разказа, че подготовката за празника започва призори, когато част от мъжете отиват за риба, други събират дърва за огньовете, а трети подготвят всичко необходимо за трапезата.

Рано сутринта жена ми приготвя кошницата, пълни я с месо, туршия и сирене, ракия и вино, разказва един от ветераните - Дамян.

На мен не ми я приготвя жената, ако разчитам на нея, само люти чушки ще ми сложи, шегуваше се приятелят му Максим.

Възрастните свързват празника с остатъци от езическите вярвания на прабългарите. Само на още три места в България почитат празника на мъжката рожба, познат като Петльовден, и колят петли.

Тази година за баш майстор-готвач мъжете от Жабокрът избраха бай Иван, набързо прекръстен на Ути.

Имаме си и човек, който следи пиячите. Който пръв се напие, той го изпраща да си ходи по живо, по здраво, като му облича жълтата фланелка и го праща към вкъщи, обясни бай Дамян.

На 2 февруари в мъжката дружина присъствието на жени е строго забранено. По-добре ни е. Отпускаме се и си говорим глупости. Чуват се вулгарни думи, които никой от нас не си позволява да употребява вкъщи, обясниха примерните жабокрътчани.

На Петльовден за последно с другарите си бе и 37-годишният Георги, който след няколко дни заминава на гурбет в Италия. Идвам от петгодишен на това място, баща ми, който вече е покойник, ме водеше всяка година, а аз ще водя моя син, зарече се младият мъж.

2 коментара
03 Февруари 2011 01:35 | шокиран
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Ама, че бараби са тия !!


03 Февруари 2011 10:22 | Кирилка
Оценка:
2
 (
6
 гласа)

Кой шофира след това кажете, да ви имам традициите? Ей пиянска нация без елементарни навици бе...




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар