Над 9000 дни отпуск “пренасят” за 2011 г. образователните началници в Пиринско
34 рекордьорите-директори с по над 100
Над 9000 дни платен годишен отпуск ще пренесат в новата 2011 година директорите на училищата и обслужващите звена в сферата на образованието в Пиринско. Те са от спестени почивки през минали години, номерът е при напускане или пенсиониране държавата да изплати неползваните дни. Сметката показва, че към 350 000 лв. биха сложили в джоба за невзети отпуски школските директори при средна месечна заплата от 800 лв. Рекордьор сред колегите директори на 138-те училища и обслужващи звена в Благоевградска област безспорно е шефът на Професионалната гимназия по електротехника и електроника в Благоевград Асен Давидков, който държеше първенството и в началото на календарната година, и сега - в края й.
Въпреки че е използвал цялата си отпуска за 2010 г., Давидков предвидливо не е ползвал нито ден от натрупаните през годините и остава да води класацията на най-работливите школски шефове със запас над 390 дни. Той явно е човек-оркестър, който в продължение на почти 7 години не се е доверил нито веднъж на заместниците си и е работил неуморно, без ден допълнителна почивка и зиме, и лете, като явно се е нагърбвал да поема и дежурствата през август, за да може колегите му учители да си починат и да използват полагаемите им се отпуски. Според решението на Конституционния съд отпреди няколко дни, визиращо ползването на платените отпуски, Давидков няма да изгуби тези дни и никой не може да го принуди да ги ползва и след броени години, колкото му остават до пенсия, “най-работливият” директор ще се оттегли в заслужена почивка с около 15 000 лв. “бонус” от невзети отпуски. Със запас от 240 дни втори в списъка е Благой Мигдин, директор на Неврокопската професионална гимназия, а веднага след него в челната тройка е Николай Манов, начело на основното училище в сатовчанското село Годешево.
Общо 34 образователни директори от Пиринско ще “влязат” в новата 2011 г. с над 100 дни отпуск в аванс, а от 1.I. догодина ще трябва да изразходват с предимство новите 56 дни, които им се полагат годишно. По закон полагаемият годишен отпуск за педагогическите кадри е 46 дни, плюс още 10, ако са членове на синдикални организации /какъвто е и Съюзът на работодателите в сферата на образованието в България/. Както “Струма” писа, преди няколко месеца за община Благоевград синдикати, кмет и работодатели в лицето на лидера на общинската организация на Съюза на работодателите в системата на народната просвета Димитър Арабаджиев бе подписан колективен трудов договор /КТД/ за системата на средното образование, в който се определиха 58 работни дни платен годишен отпуск за учителския състав, в които са и допълнителните “синдикални” дни. Най-странното е, че при подписването на КТД не бе поканен началникът на Регионалния инспекторат Ивайло Златанов, който на практика се явява работодател на директорите и е любопитно дали отсъствието на негов подпис анулира въпросния договор.
В списъка на директорите с над 100 дни отпуск са шефът на ученическото общежитие в Благоевград Йордан Иванов, директорът на Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство в Гоце Делчев Георги Авдев, Георги Ковачев, шеф на Електрото в Банско, Живка Илиева, начело на СОУ - Кресна, директорите на II ОУ - Благоевград Христо Манчев, на ОУ - с. Плетена, община Сатовча, Емил Бакалов, на началното училище в сатовчанското село Фъргово Златин Стоянов, на Земеделската професионална гимназия в Сандански Емил Терзийски, на началното училище в с. Осина, община Сатовча, Добромир Адамов, на СОУ - с. Кочан, община Сатовча, Гълъб Чаушев. В списъка са още Вангелия Василева, шеф на IV ОУ - Сандански, Костадин Кулин, директор на НУ “Св. Св. Кирил и Методий” - Разлог, Красимир Даутев, начело на ОУ - с. Боголин, община Сатовча, Димитър Арабаджиев, директор на VI СОУ в Благоевград, Валентина Джурева, начело на ОУ - с. Смолево, община Якоруда, Емилия Вишанина, шеф на Центъра за работа с деца в Банско, Стоян Стругов, шеф на СОУ -Гърмен, Мая Дамянкина, която ръководи Обединен детски комплекс в Благоевград, Ана Андреева, директор на ОУ - с. Беласица, Петричко, Любка Панкова, шеф на СОУ - Коларово, Петричко, Валентина Липидакова, директор на гимназия “П. Яворов” - Петрич, Елка Божикова, шеф на ПМГ- Гоце Делчев, Магдалена Робева, начело на ОУ - с. Баничан, Гоцеделчевско, Живко Тулевски, директор на СОУ “Н. Вапцаров” - Петрич, Зорница Органджиева, която ръководи гимназия “Я. Сандански” в Сандански, Димитър Влахов, шеф на I ОУ - Петрич, Иванка Маврикова, начело на основното училище в Добринище, Величка Мангалова, директор на ОУ - с. Борово, Гоцеделчевско, Магдалена Рускова, шеф на ОУ -с. Добърско, Разложко, и Митко Джуков, директор на училището в с. Вълкосел, община Сатовча. Към 5200 дни платен годишен отпуск са натрупали само тези 34 директори, остатъкът от около 4000 дни се допълва от 104 образователни шефове, като последен в класацията е директорът на СОУ - Сатовча Джеват Дунчев, който има само 1 ден отпуск до края на тази година.
На областно обучение на представителите на общинските координационни съвети на Синдиката на българските учители при КНСБ през уикенда в Сатовча Янка Такева обяви и статистика за неползваните платени отпуски в системата на средното образование за страната. Средно на всеки учител в България се падат по 17 дни неизползвана почивка, като тази цифра се формира предимно от майките, които връщайки се на работа, имат за двете години по 102 дни полагаем отпуск. За директорското съсловие средно неизползваните отпуски са по 72 дни на човек.
Съгласен съм на пълно с коментара на "ужас"! Продукта , който се произвежда в училище
изобщо не става за "консумация" Няма заинтересованост нито от ученици нито от учители.
Изобщо работи ли се в училище та даже да остава отпуск и за другата година?
Прекъсната е връзката Родител - Ученик. Много е лесно Всичко да се преписва на учителите.
Повечето от директорите наистина си ползват цялата лятна ваканция, без да се водят в отпуска. Това си е направо кражба. Същите директори обаче много стриктно следят учителите да не отсъстват повече от предвидения им годишен отпуск, затова им пускат заповеди за отпуск.
Вината е в министрите на образованието, които са работодатели на директорите (именно министъра подписва заповедите за назначение, уволнение, наказания и отпуски на директорите). Щом като е допусната далавера с директорските отпуски, значи не е имало държава! Както във всички други области на скапания ни живот.
Работника за 1-2 дни отсъствие от работа го уволняват дисциплинарно ,а на тези директори им се плащало за да лъжат и мамят държавата. А само това ли е ? .. Позор за Българското образование с тези вечни директори, алчни и ненаситни . Директорска наглост …
Та училищата трябваше да са цъфнали и вързали при тези работливи директори.
Така ще е. Като са еднолични разпоредители с училищно имущество, като еднолично се разпореждат с уволнения и назначения на персонала, като си назначават касиерки и счетоводителки свои приятелки, кой ще знае кога са в отпуск. Вършат си работата през работно време, но никой не ги контролира.
Той до сега само прикрива престъпленията на директорите Това е измама и подигравка за образуванието в България.Но ще дойде ден ,когато той ще отговаря за тези престъпления на приятелите си ,които искат грешни пари..На него няма да му се размине .....
е верига от престъпления за МИЛИОНИ ЛВ. Директорите и някои учители ще получават крадени пари и ще се присмиват на управляващите за безсилието им пред тях и ще си слушат с настроение ХИМНА “ НАШАТА полиция ни пази ... “.
РР: За тези БЕТОННИ ГЛАВИ е истинско щастие е, че този форум не се чете от тези , които трябва да решат проблемите в образованието!?!?!?
Но къде?
-В морето за съжаление.
Но все пак , с 48 коментара, нито една статия не може да се похвали!!!!
Затова, задължително трябва да ги обобщиш и двойно по-голяма статия да публикуваш.
Ще чакаме.
Директорите, ти се присмиват и използват максимално твоята нерешителност.
Прати ги в отпуск до пенсиониране. И нещата ще потръгнат далеч по-добре от сега.
Бъди сигурен, че това са хора властолюбиви, които тормозят постоянно своите подчинени.
И ти ще се превърнеш в освободител.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.