Над 100 родители с деца на ръце се вдигнаха на протест
Срещу заповедите да връщат до 4000 лв., източени чрез майчинство
Близо 100 майки, татковци и деца, 2 от които в колички, вчера се събраха в централата на КНСБ - Благоевград на емоционален протест срещу огромните суми, които трябва да връщат на държавата за времето, през което получавали майчинство, а децата им са били в детски ясли. Става въпрос за суми, начислени от 1 януари 2007 г. досега, които в Благоевград варират между 400 и 4000 лв. на майка. Размерът е огромен заради наказателната лихва от 20 процента, която държавата начислява над сумите.
Една през друга младите благоевградчанки описаха законовите абсурди, на които са подложени. Всички бяха категорични, че до миналия месец институциите в Благоевград ги убеждавали, че няма нищо незаконно да са в майчинство и да запишат детето си на ясла. Цитирани бяха директорките на 6-те детски ясли в града и служителките в бившото звено “Обединени дневни детски ясли и млечни кухни” - Благоевград, което миналата година бе разформировано като ненужна структура.
Аз имам да връщам 1800 лв., разказа Наталия Койкова, която в момента е безработна, без работа е и съпругът й. Детето ми беше на 1,9 г., когато родих второто. Попитах в отдела на общината мога ли да запиша голямото дете на ясла и там ми казаха - да, няма проблем. Второто беше на 1,5 г. и също го записах. Директорката на яслата също не ми казва, че нямам право. Сега, като получих известието от НОИ да върна огромната сума, отидох да питам какво става. Успокоиха ме - като нямам пари, държавата ще ми вземе апартамента или нещо друго. Казах, че нямам и апартамент, отговориха - тогава щети вземат колата.
За 10 месеца имам да връщам 3100 лв. с лихвите, които са направо убийствени, разказа Любомир Ганчев. Половината от времето детето ми не е ходило на ясла, но ми е начислен целият период. Не знам какво да правя.
Ганчев попаднал в любопитна схема - по идея на директорката на детската ясла детето му било записано няколко месеца само на книга, за да си запази мястото. През този период той чинно плащал по 30 лв. такса за посещение в яслата, без хлапето му да ходи.
Оказа се, че този вариант е доста разпространен в Благоевград. Докато децата се водят фиктивно на ясла, но си стоят у дома, родителите имат право да им вземат с канчета храна за вкъщи. Така било до миналата година обаче, от тази година и храна не се получава.
Според протестиращите майки в нито една от сумите, които държавата им търси със задна дата, не е направена отбивка за времето, когато детето се е водело на ясла, но е било болно вкъщи и майката го е гледала.
Не е направена отбивка и за задължителния адаптивен период на всяко хлапе, който е различен. Според майките хлапетата започват посещението си в яслата с 30 минути на ден, след месец-два се стига до половин ден, а минават няколко, докато малкото свикне с обстановката и другите деца.
Наредбата ощетява и работодателите - кой ще ме търпи 45 дни преди раждане да съм си у дома, после 2 години в майчинство и след това направо да изляза в неплатен отпуск, защото детето ми трябва да се адаптира към яслата, питаха вчера жените.
Държавата хваща бедните, защото богатите получават детски, но не си водят децата на ясли, а им наемат бавачки, тях как ще ги хванат, чудеше се Даниела Димитрова.
Вчера протестиращите изготвиха подписка до омбудсмана на републиката Гиньо Ганев с конкретни искания. Те настояват да се върне законовата уредба до 2006 г., която позволяваше жената да получава майчинство и да дава детето си на ясла. Сред исканията им са всички български деца да получават месечни добавки независимо от материалното състояние на родителите им и въпросните надбавки да бъдат качени от 35 на 70 лв.
Предложението държавата да плаща 20 процента лихва за забавянето на детските надбавки, след като е наложила такъв процент за “източените” чрез яслите суми, не бе включено. Вместо него участниците в подписката поискаха конкретна дата от месеца, в която да са сигурни, че ще получат мизерната сума, защото от 1 година обикновено това става със сериозно забавяне.
Според Елка Бикова в конкретния случай държавата погазва чл. 14 от Конституцията на България, според който “семейството, майките и децата са под закрилата на държавата”.
Само не мога да разбера какво правят майките в майчинство докато децата са на ясли?!
и тогава да коментираме младите майки/"ПРЕСТЪПНИЧКИ"!!!
ЗАЦЕПВАШ ЛИ???
Злобни и завистливи!
Какво са виновни семействата?
Сега вместо всички да застанем зад гърба на майките и да ги подкрепим,ние злорадстваме !Ние не сме хора,а злобни ,дребни душици!
Важното е на другия да му е зле,а аз че съм гола вода-няма значение!
Позор!
хората ще говорят и ще пишат,но това да не Ви притеснява,такива са всички който все още на са се сблъскали с подобен проблем.Да не говорим че като запишеш едно дете трябва да се предвиди период на адаптация, после ти казват че за да остнане да спи там след вече почти два месеца ходене до обад,трябва да си закупим легло с матраче за да остане че нямят свабодни легла.За съжаление всико това остава и никой те няма за нищо в нашата държава, щом посегнаха на нищожните пари от майчинството.ЗАСРАМЕТЕ СЕ УПРАВНИЦИ и ХОРА , ако са останали такива
НЕ ПОЗВОЛЯВАЙТЕ ДА ВИ УПОТРЕБЯВАТ РАЗНИ ПОЛИТИЧЕСКИ СИЛИ, ЗАЩОТО В МОМЕНТА ТОЗИ ВАШ ПРОТЕСТ Е БЕЗ ОСНОВАНИЕ И НЕ Е НЕОБХОДИМО ДА НАСТРОЙВАТЕ ХОРАТА СРЕЩУ НОИ,ОБЩИНИТЕ И ДЪРЖАВАТА, КАТО ЦЯЛО. ДО 31.12.2006 ГОДИНА РАБОТОДАТЕЛЯТ БЕШЕ ДЛЪЖЕН ДА СЛЕДИ , КОГАТО МАЙКАТА ПРЕКЪСНЕ ОТПУСКА ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА МАЛКО ДЕТЕ ПРЕДИ НАВЪРШВАНЕ НА 2-ГОДИШНА ВЪЗРАСТ И ДЕТЕТО Е НАСТАНЕНО ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ В ДЕТСКА ЯСЛА. ТОГАВА СЕ ПОДАВАХА ДЕКЛАРАЦИИ В НОИ И НА МАЙКАТА НЕ СЕ ПРЕВЕЖДАШЕ ОБЕЗЩЕТЕНИЕТО ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА ДЕТЕТО. ПРИ НАРУШЕНИЯ ОТ СТРАНА НА РАБОТОДАТЕЛЯ ГЛОБАТА БЕШЕ НА РАБОТОДАТЕЛЯ, КОЙТО ПЪК ОТ СВОЯ СТРАНА НАКАЗВАШЕ ВИНОВНИЯ СЛУЖИТЕЛ. ОТ 01.01.2007 ГОДИНА НОИ ДИРЕКТНО НА МАЙКИТЕ, ОСИНОВИТЕЛКИТЕ ИЛИ БАЩИТЕ , СЛЕД ПОДАДЕНИТЕ НЕОБХОДИМИ ДОКУМЕНТИ И ПОСОЧЕНА БАНКОВА СМЕТКА ОТ ТЯХНА СТРАНА ИМ ПРЕВЕЖДАШЕ ОБЕЗЩЕТЕНИЕТО. ТАКА ЧЕ , ТЕЗИ МАЙКИ, КОИТО СЕГА СЕ ПРАВЯТ НА ОЩЕТЕНИ, СА НАРУШИЛИ ЗАКОНА ЗА СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ И СА ВИНОВНИ.
ако младите майки не знаят за този закон то техните майки знаят добре ,че етака .защо някои млади същества не искат да разберат ,че вината не е в държавата
Тук има много злобари. Но те имат къса памет.Явно тях майка не ги е раждала.
Но за да работи една демокрация всички трябва да се научим да спазваме законите и това е трудният начин да се научим.
В случая вина имат и институциите и може би трябва да се постигне някакъв компромис - примерно връщане на майчиските но без лихви. Или на половината сума.
ОСЪЗНАИТЕ СЕ БЕ ХОРА....НЕ СТАВА ТАКА
израза "Настаняване " в правото е недвусмислен , може да настанява само и единствено съдът и то при определени хипотези предвидени в закона, има изключение директор на отдел закрила на детето , но това настаняване също подлежи на контрол. Не вярвам някоя от майките да е поискала съдът да настани детето й . от друга страна израза настаняване и предвиденото в Закона за закрила заведение , изхожда от глагола станувам и се припокрива с него като насока , а именно при него детето се настанява в заведение в което му се осигурява подслон- нощувка , храна , облекло , като към него се полагат и всички необходими гриж
При преглед на сайта на НС ще видите , че законопроекта с които е изменен закона в частта на чл. 53 ал.4 и тогава отпада от него израза заведение на пълна държавна издръжка, този законопроект е съчетание от два законопроекта , като никои от двамата не съдържа тази промяна , тя настъпва без мотиви при обсъждането в Комисията по труда и социалната политика, като при обсъждането на тази промяна има дълга тирада как трябва да се насърчават семействата родили дете с недъзи , да родят и второ. Този факт е показателен за липсата на обсъждане , странно е как в последствие НОИ , РУСО и съдът извличат волята на законодателя. Считам ,че промяната е настъпила съобразно промените в икономическата обстановка и същата е следствие промяната на финансиране.
В заключение НРВО която е в прека връзка с посоченият чл.53 ал.4 и КТ , е изменен чак 2009г. и до тогава там е фигурирала хипотезата "на пълна държавна издръ
Във връзка с коментара на "ощетен данакоплатец", бих искала да отбележа, че се заплащат 60лв. за ясла, а не 25лв., както е посочено от въпросното компетентно лице.
Освен това, не ходим по кафетата, както някои от вас се опитават да обяснят, а си търсим работа и се опитваме да се преборим с абсурдите в тази държава.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.