На "кръгла маса" при областния управител Б. Михайлов дискутираха проблемите около телефон 112
![](/images/eye.gif)
![](https://www.struma.com/_thumb.php?tf=uploads/image/42/news41.jpg_95_73553.jpg&tw=530&th=510&tq=100)
![](images/spacer.gif)
Забавяне на сигнала и дългото време за реагиране ,сред основните недостатъци на системата
Днес Областният управител Бисер Михайлов откри кръгла маса на тема „Взаимодействие между Районен център 112, службите за спешно реагиране и местната власт в област Благоевград“, на която взеха участие директорът на Национална система 112–МВР - Стоян Граматиков, директорът на РД „ПБЗН“- Георги Пармаков, директорът на ЦСМП-Благоевград - д-р Красимир Михайлов. главен инспектор Димитър Ичев – началник СООРТП към ОД на МВР.
Телефонната система 112 стартира през 2008 година, като сигналът се приема в шест центъра (София, Русе, Кърджали, Бургас, Монтана и Варна) от служители, които го изпращат в съответните компетентни служби. Телефон 112 е създаден за да улеснява хората и пести време, а предимствата му са: бързина, локализация и достъпност.
Директорът на Националната система 112 наблегна на все още съществуващия проблем с недостатъчната информираност на хората, които не знаят по какъв начин да съобщят за спешен случай и поясни, че е от изключителна важност телефон 112 да се използва само за спешни ситуации, които застрашават живота и здравето на хората.
На срещата се разгледа и проблемът с нерегламентираните повиквания и фалшиви сигнали, като проучванията показват, че за 2014 г. на тел. 112 са получени 5,2 млн. повиквания, 60% от които са нерегламентирани и забавят разрешаването на наистина спешните случаи.
Според всички участници основният и главен проблем е забавянето на сигнала и дългото време за реагиране. Във връзка с този проблем те предложиха да се осъществяват повече директни конферентни връзки, които ще помогнат за намаляване на времето за реагиране и точното локализиране на местонахождението.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.