Молят двама уволнени митничари от кюстендилската митница да се върнат на работа

31 декември 2009 00:10   5 коментара   48237 прочита

Шефове направиха голям гаф, опитват да го замажат

Уволненият на 16 декември митничар от Кюстендил Кирил Георгиев и негов колега бяха помолени да се върнат временно на работа. Те освободиха местата си в деня на връчването на заповедите без традиционното едномесечно предизвестие, без да се противят и още на следващия ден по пощата с обратна разписка върнали служебните ключове.

Отстранените скоростно митничари обаче са материалноотговорни лица и са единствените, имащи право да работят с имуществото на митническите складове и с ключове за митническия трезор. В трезора има 20 килограма златни накити, а в склада на бившата вече кюстендилска митница има цигари, машини, скъпа електроника и други ценни стоки за 5-6 милиона лева, не ни дадоха да ги издадем, разказа Кирил Георгиев.

За да не стане гаф и за да няма изненади, ден след връчването на заповедите за съкращение двамата митничари отишли и до Банка ДСК, където се съхранява трезорът на митницата, за да уведомят ръководството на клона, че вече не са на работа, но и не са сдали по законния ред.

След 23 години стаж като митничар и съкращения в дните преди коледните празници ми се обадиха двете шефки на кюстендилското митническо бюро и ме помолиха да се върна на работа със заплата 240 лв., за да оправя гафа на ръководството, разказва Георгиев. Имам шест месеца до пенсия и в момента законите са такива, че мога спокойно да изкарам това време на борсата, след което да си взема пенсията, обясни той.

Такава елементарна грешка никой добър управленец не би допуснал, разказва още Георгиев. Според негови докладни, писани през последните години до ръководството на митница Кюстендил, а и до новото ръководство на Митница Югозапад, наложително е да се направи пълна инвентаризация не само на банковия трезор, в който има златни и сребърни накити - пръстени, гривни, колиета и брошки за над един милион рева, но и на складовете, тъй като част от стоките там вече са с изтекъл срок на годност.

Поне от десет години никой не е правил инвентаризация и официално никой не е проверявал какво има вътре, обясни Георгиев, който не пожела да бъде сниман, защото бил обикновен човек.

За първи път в България молят някого да започне работа в митницата, обяснява Георгиев, като се възмущава най-вече на подигравката, че му предлагат минималната работна заплата, след като е получавал над 500 лв. за същата работа.

Само за последните две седмици в Кюстендил бяха освободени или съкратени 27 митничари.


Още за: митничари   работа   грешка   Още от: Общество

Принтирай статия
5 коментара
31 Декември 2009 05:04 | ред
Оценка:
3
 (
21
 гласа)

При новите управляващи всичко е предпоследно.Уважаеми ГЕРБери тая така не се прави. Не че на регионално ниво някой чака да надскочите Премиера или пък не дай боже Финансовия Му "гуру" .Смях, много смях.


01 Януари 2010 21:29 | Ай сиктир
Оценка:
6
 (
12
 гласа)

Герберите къде ли не се НААКАХА. Та се омацаха чак до ушите! Ама нека им е на простия български народ. За едно е прав ББ - виран материал сме си. Да ни е честито новото управление и на митниците и на ...., та и на държавата! Уважаеми народе предстои ни голяма шоу и ако не беще толкова трагично щеше да е много забавно и весело!


02 Януари 2010 09:41 | Бивш митничар от м-ца Кулата
Оценка:
0
 (
8
 гласа)

Колега Георгиев,правилно сте постъпили,но да не направите грешка,като Ви подведе някой да се върнете.А тези началници са за съкращение,поради некомпетентност.Такива остават,а работещи и мислещи за Държавата уволниха и съкратиха.Дано ген.Танов направи развосметка съз задна дата,защото няма да я бъде Митницата на РБ.


04 Януари 2010 13:32 | митничар, вече бивш
Оценка:
3
 (
11
 гласа)

Самоцелните реформи и самоцелните съкращения правят лоша услуга на бюджета и намаляват събираемостта. Те влошават и без друго тежките условия за бизнеса в тази бандитска държава. В голямата си част съкращават знаещи и можещи, които мислят, съответно пречат на схемите за далавери и нерегламентираното събиране на пари. Остават послушните с по няколко наказания и с придобити по съмнителен начин дипломи, защото те са управляеми и податливи на шантаж. Най-после дойде "гербов/видов ден" и в митниците - и големите оптимисти вече не вярват, че реформата е това, което се декларира. Жалко за тези, които остават, но и за бизнеса и операторите.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар