Млад учен изследва традициите в облеклото на българина

02 декември 2010 00:11   3 коментара   10364 прочита
Докторант Татяна Христова при откриването на изложбата
Докторант Татяна Христова при откриването на изложбата


Докторант Татяна Христова при откриването на изложбата

Търси отликите от общоевропейското

"Течения и направления в изкуството от втората половина на ХХ век" e темата на изложбата, която представи пред академичната общност на ЮЗУ "Неофит Рилски" докторантът по теория и история на културата в Катедрата по културология на Факултета по изкуствата Татяна Христова. Изложбата е експонирана в северното крило на УК1.

Успях да се справя с темата благодарение на вещото ръководство на доц. д-р Мария Вълкова, ръководител на Катедрата по културология, каза авторката, като уточни, че целта на изложбата е да покаже живописта като класическо изящно изкуство, раждащо световните тенденции, които по-късно стават стилови направления и в литературата, театъра, драмата, киното, танца, а дори и музиката.

Любопитното е, че показаната информация е систематизирана по направления, по видове изкуства и чрез значими автори и типични примери - Нов реализъм, Попарт, Минимализъм, Концептуално изкуство, Бодиарт, Графити, Лендарт, Опарт, Нова фигуративност, Съвременно изкуство. Всяко едно от тези течения има сериозна роля в историята на човешката цивилизация, каза при откриването авторката, но според нея те не доминират за дълго, конкурират се или се сливат едно с друго, непрекъснато променяйки насоката си.

Изложбата всъщност е провокирана от темата на дисертацията, която разработва Т. Христова " културни процеси и тенденции през втората половина на ХХ век и влиянието им върху характеристиките на съвременното облекло, с научен ръководител доц.

д-р Здравка Лисийска. Опитвам да сравня отделните направления в изкуството у нас и в света и да открия тези тенденции в облеклото на българина, отликите на чисто националното от европейското, от онова, което се налага в практиката от дизайнерите, каза докт. Христова.

Предлаганото от съвременните дизайнери като масовата практика за съжаление ни откъсва от националната традиция и е трудно тя да бъде продължена във времето, но поне като народопсихологически щрих нещо може да бъде запазено, е мнението на авторката на изложбата.

3 коментара
02 Декември 2010 12:34 | Любознателен
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Браво бе на това младо момиче. С интересна тема се е захванало...
ДА СЕ ПРОКАРА ТРАДИЦИЯТА В СЪВРЕМЕННИЯ ДИЗАЙН НА ОБЛЕКЛОТО НЕ Е ШЕГА РАБОТА....


03 Декември 2010 05:06 | 1233
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

браво на такива хора за жалост са малко успех за в бъдеще




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар