Министър Павлова: Санирането на панелните блокове не е предизборен трик
![](/images/eye.gif)
![](https://www.struma.com/_thumb.php?tf=uploads/image/42/news8_95_72193.jpg&tw=530&th=510&tq=100)
![](images/spacer.gif)
Санирането на панелните блокове не е предизборен трик. Това е част от управленската ни 4-годишна програма. Това заяви пред журналисти министърът на регионалното развитие и благоустройство Лиляна Павлова.
Министър Павлова обяви, че 1004 сгради имат договор с Българска банка за развитие и първите 3 ще бъдат готови за строителните работи до юни в Благоевград. „Има и лоши ученици, като например община Сопот, в която има обявена тръжна процедура за около 16 млн. лв. за всички сгради, цялото проектиране и строителство да бъде дадено на една фирма. Това е крайно недопустимо по програмата. Има и други общини, като нея, но не чак в такъв мащаб. До есента се надявам, че първите сгради за саниране е са готови", обясни тя.
Министър Павлова припомни, че по ОПРР не се е работело 2 години, като сега са ускорили процеса за изпълнители и проектанти. „Проектират се 106 сгради и се надявам още 60 да се възложат за проектиране до края на лятото, предаде 24 часа онлайн. Зависими сме от качеството на работата на проектантите, защото идват много лоши проекти", каза още министър Лиляна Павлова.
Първоначално е безвъзмездното финансиране за саниране и след това поетапно въвеждане на собствено участие на собствениците и съфинансиране напред в годините. Нататък във времето, когато успеем да покрием добър процент от сградния фонд и като конструктивна устойчивост и енергийна ефективност, не би следвало да е възможно частичното саниране, каза още Павлова.
По думите ѝ кръпките, които се виждат по сградите, трябва да бъдат забранени, защото, освен че загрозяват сградата, утежняват и конструкцията.
„Трябва да има по-строг контрол от гледна точка на това как изглеждат сградите и как се остъкляват балконите, как изглеждат ремонтите вън и вътре в апартаментите. Етажната собственост трябва да има много по-активна роля с права, но и задължения. Много по-строги правила, санкции и правомощия са необходими за етажната собственост", посочи Павлова.
Нова далавера за сметка на европейците!
Е ??? приказката за гузния дето бягал !!! В България, Лиле, вече всичко е "трик" и хората дори
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.