Международен семинар обсъди програма за 250-годишнината на "История славяноболгарская"
Както вече съобщихме, в Катарино се проведе Международен Паисиев семинар, организиран като част от работата по научната програма "Четвърт хилядолетие “История славянобoлгарская" (1762-2012)" - съвместен проект на Югозападен университет "Неофит Рилски" (базова организация) и Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проектът е подкрепен от фонд "Научни изследвания" на Министерството на образованието, младежта и науката. Така всъщност ЮЗУ се превърна в централен изпълнител на проект, ориентиран да бъде терен за научната подготовка на голямото национално честване на забележителната годишнина, а чрез текущите си публикации - в авторитетен популяризатор. При откриването на семинара бе изтъкната многопосочната дейност на екипа, включващ специалистите чл. кор. проф. дфн Иван Добрев, проф. д-р Надежда Драгова (научен консултант), доц. д-р Елена Тачева, доц. д-р Маргарет Димитрова, гл. ас. Димитър Пеев, гл. ас. д-р Лъчезар Перчеклийски, ас. д-р Любка Ненова.
Участниците в семинара бяха запознати с нашата издателска, изследователска и събирателска работа, с институциите, с които сме работили, с международната ни дейност и с резултатите ни в интегрирането с образователните стратегии на Югозападния университет, каза ръководителката на проекта проф. Даринка Караджова. Били са дискутирани 23 доклада на научни работници от България и чужбина, обединени в следните по-важни тематични групи: принципи на каталожно описание на преписите на "История славяноболгарская" и особеностите на новия каталог на преписите, подготвян в рамките на проекта; преписи, преписвачи и последователи на Паисий от ХVIII до ХХI век - география на преписите, палеографски, езиковедски и културни специфики на някои от текстовете; преводи на "История славяноболгарская" на чужди езици (с личното участие на някои от преводачите); културен контекст на Паисиевото време с акцент върху грамотността и състоянието на книжовния език през XVIII век; балканската историография и Паисий; литературните и историографските качества на "История славяноболгарская"; съвременните изследователски полета на паисиезнанието.
Както уточни още проф. Караджова, от българска страна са представени Софийският университет "Св. Климент Охридски", Югозападният университет "Неофит Рилски", БАН, Великотърновският университет "Св. Св. Кирил и Методий", Пловдивският университет "Паисий Хилендарски", Църковно-историческият и архивен институт и две български училища от София и Сандански. С научни доклади участваха и учени от университета на Упсала в Швеция, университета "Комплутензе" в Мадрид, Испания, Първият Римски университет "Ла Сапиенца" в Италия, Западномакедонският университет във Флорина, Гърция (двама души), и Народната библиотека на Сърбия в Белград. Като слушател се включи и представител на Южна Корея - докторантка на Софийския университет.
На семинара бяха обсъдени и организационни въпроси около предстоящото през 2012 година честване на 250-годишнината от написването на "История славяноболгарская", добави ръководителят на проекта проф. д-р Даринка Караджова.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.