Майтапи и закачки на животинския панаир "Торици" край с. Склаве
Бившият кмет на Чуричене Васил Георгиев /вляво/ с магарицата Фатмагюл, Иван Пашов /вдясно/ държи подаръка си - кобилата Красимира
Кметът с 33 г. власт бай Васил: Животът ми е като турския сериал "Пепел от рози", магарицата е Фатмагюл, магарето - Керим
Тазгодишният панаир за животни "Торици" край санданското село Склаве бе най-слабият, кризата не пощади фермерите, констатираха в събота животновъдите, дошли на тържището. Търсенето на ярета и агнета бе слабо. Най вървяха прасетата, тъй като предлагането им бе слабо. След 13 часа потокът на купувачи рязко секна и много от животновъдите върнаха стоката си по кошарите.
Стопаните компенсираха слабата търговия със зевзелъшки номера. В центъра на вниманието в една от частите на животинския сектор бе майтапчията Васил Георгиев, кметувал в петричкото село Чуричене 33 години. Той продаваше магарета и млади кобилки. Негова гордост бяха магарицата Фатмагюл и магарето Керим, носещи името на главните герои от турския сериал "Пепел от рози". Третото му магаре - Сульо, по нищо не можеше да се равнява с именитите си събратя.
"Животът ни е като турски сериал. Не затова обаче съм кръстил магаретата си така. Внук ми Костадин от дъщеря ми Анелия гледа с майка си някакъв си там турски сериал. Давам му магаретата да си играе и заради Коси ги кръстих така. Фатмагюл и Керим струват по 400 лева. Фатмагюл тегли сама един тон товар и оре, без да я водиш. Лошото й е само, че рита. Кобилките, които са от породата "Фафлингер", продавам по 200 лева, едната от тях - красивата Красимира, подарявам на приятеля си Иван Пашов от село Дреново", обяви Васил Георгиев.
Той е потомствен кмет второ поколение, татко му Манчо Георгиев бил кмет на Чуричене 18 години. След кметуването от 33 години на Васил, сега наместник на Чуричене е синът му Николай Георгиев.
"Вашето семейство по кметуване сложи в джоба си Тодор Живков по продължително управление", майтапеха се комшиите по пазар на Васил Георгиев.
Освен магаретата и кобилките 66-годишният пенсиониран кмет има 3 декара ябълки, гледа и домати и чушки.
81-годишният Васил Шаламанов от село Чуричене и близките му бяха докарали за продажба три огромни пръча с дълга козина и големи рога.
"Цял живот съм бил овчар, сега си гледам пенсийката. Получавам 130 лева. Денят ми минава от дома до кръчмата, от кръчмата до дома и така няколко пъти. Не употребявам алкохол, пия само кафе 3 в 1 и играя карти. Имам трима синове и дъщеря. Траян и Николай са строители в Петрич, а Иван е в Италия с цялото си семейство. Дъщеря ми Стойка живее в Чуричене, гледа тютюн и царевица. Тези пръчове са 4-годишни, гледаме 150 овце и 70 кози. Продаваме трите пръча, защото имаме млади. Такива големи пръчове се търсят от кукерите за маски и одежди. Продаваме ги по 160 лева", разказа Васил Шаламанов.
Животновъдите се ядосваха и се чудеха защо търговията не върви и защо се търсят повече ярета, отколкото агнета, които се предлагаха средно по 4,50-5 лева за килограм живо тегло. Една от причините според тях е, че едно агне излиза средно 110-120 лева, докато яре можеш да си купиш за 40-70 лева, в зависимост от килограмите. Другата причина е, че ярешкото месо, което е по-леко, е по-подходящо в жегите. Основната причина за слабата търговия обаче е безпаричието на хората. Животновъдите, които върнаха агнетата в кошарите си, се надяват да ги продадат за Петровден и най-вече за празника на Света Богородица, когато има много курбани.
От планинското петричко село Яково Любен Стаменов и Иван Стоянов търгуваха агнета и ярета живо тегло 4.50 лева. В първите дни клиентите само разпитваха, до сделка не се стигна, но в събота пазарът се отвори и успях да продам 12 ярета и си докарах печалба от 600 лева, каза Любен. Животните са два пъти по-малко от миналата година, цените са същите, но и купувачите са по-малко. Няма ги и големите търговци от Гоцеделчевско, които изкупуваха на едро, оплакаха се животновъдите. Агнетата и яретата вървяха средно по 4,50-5.00 лв. за кг живо тегло.
Незаменимият за този панаир чесън се търгуваше на връзка по 4.00 лева и стопаните реализираха добри печалби. Изобилстваха ранните зеленчуци - домати, краставици, пипер, които се търгуваха на цени от 0.70 лева за килограм домати, 0.60 лева за килограм краставици и пипер на цена от 0.90 лева. Най-посещавани бяха атракциите за деца - люлки, виенски колела и стрелбища.
Колко хора се препитават от земеделие. За тях не е безразлично по колко вървят селскостопанските стоки....
Още повече, че съборът Торици е още от османско време и е нещо като традиция...
Новината "Сульо се забавлява в механа Х с приятели" да не би да е по-важна!?
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.