Магистрати спасиха управителя на братя Галеви В. Пейчев и счетоводителката Н. Станоева от затвора

29 май 2012 00:10   14560 прочита
Н. Станоева
Н. Станоева


Н. Станоева

Състав на Апелативен съд отмени ефективната присъда от 3 години лишаване от свобода на Кюстендилски окръжен съд за управителя Веселин Пейчев и главния счетоводител Невена Станоева на братя Галеви. Столичните магистрати постановиха условна присъда от 3 години за управителя на "Инфра Асет мениджмънт" Веселин Пейчев и счетоводителка Невена Станоева. Те няма да влизат зад решетките за укриване на корпоративен данък от 600 000 лева, които спестили на братя Галеви. Въпреки престъплението, което ощетява държавата в особено големи размери, Апелативният съд постановява шокиращо леко наказание за двамата. Обвинителният акт беше внесен от заместник-шефа на Окръжна прокуратура - Кюстендил Ангел Байрактарски.

Както "Струма" писа, в папките с документи по разследването се появи и името на един от най-богатите българи - Васил Божков-Черепа, чрез фирмата си “Латис”.

Според работили по разследването пернишкият бизнесмен Фьодор Фьодоров-Федката, който през 2007 година бил собственик на две фирми - “Инфра Асет мениджмънт” ЕООД - Перник и “Инфрастрой 2001” - Перник, през април продал всичките дяловете на едната си фирма на другата. В качеството си на собственик Федката, който също е бивш барета и близък приятел на братя Галеви, малко по-късно решил да продаде дяловете на “Инфрастрой 2001” на фирма “Латис”, собственост на Васил Божков-Черепа и управлявана тогава от Пепа Гроздева-Михова. Между двете дружества дни след началото на преговорите бил сключен договор за продажбата на активите на “Инфрастрой 2001” срещу сумата от 5 500 000 евро. За тази сделка Федката дължал на държавата 10% корпоративен данък.

Според разследващите в пернишкия бизнесмен още тогава се зародила идеята да си спести плащането на данъците на държавата чрез фиктивни сделки. В играта Фьодоров се включил с втората си фирма “Инфра Асет мениджмънт”, която подписала фиктивен договор с дружество, регистрирано на Сейшелските острови, за търговско посредничество. "Чужденците" му помагали да продаде сам на себе си дяловете от “Инфрапътстрой” на “Инфра Асет мениджмънт”. Малко по-късно, в началото на есента на 2007 година, 1/3 от дяловете на “Инфра Асет мениджмънт” станали собственост на Пламен Галев, а друга 1/3 отишли при Ангел Христов. Управлението на дружеството пък било възложено на Веселин Пейчев.

След като седнал в шефския стол, Пейчев заедно с главната счетоводителка Станоева започнали да правят всичко възможно, за да намалят печалбата на дружеството чрез фиктивни договори. Единият от тях продал на фирма на Сейшелите подвижен асфалтосмесител на цена от 2 490 000 евро. Съгласно една от клаузите на договора, ако българската фирма закъснее с доставката на въпросната машина, то тя дължи неустойка на чужденците в размер на 2 милиона евро.

Машина с параметри, каквито са посочени в договора, въобще не съществува, а цена от два милиона и половина за подобно нещо е направо абсурдна, коментираха специалисти.

Така през 2007 година “Инфра Асет мениджмънт” формирала и осчетоводила печалба от 10 757 065 лв. от продажбата на “Инфрапътсрой” и 9410,55 лв. лихви. В същото време в счетоводните документи било записано, че дружеството дължи 2 689 266,25 лв. на чуждестранните посредници, както и 3 911 660 лв. неустойка за недоставения асфалтосмесител.


Още за: присъда   В. Пейчев   данък   Още от: Общество

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар