ЛРС-Гоце Делчев отново са първи по отстрел в Югозапада
![](/images/eye.gif)
![](https://www.struma.com/_thumb.php?tf=news/2025/02/06/56_225055.jpg&tw=530&th=510&tq=100)
![](images/spacer.gif)
След закриването на активния сезон за групов лов на диви свине естествено идва времето и на равносметката, на изводите и на поуките. За осемте сдружения в Благоевградска област продължава да бъде валидно определението „тука има, тука нема“, което се доказваше от репортажите ни от различни сдружения и дружинки.
Още на пръв поглед анализите сочат, че африканската чума в някои ловни полета бавно, но сигурно отшумява, но в същото време в немалко територии оставя все още тъжен отпечатък. Това особено важи за площи от Малешевска и Влахина планина, на границата със Северна Македония и части от Южен Пирин. Най-добри са отчетените резултати в ловните полета на Западните Родопи и планината Славянка на границата с Гърция.
Затова и първите ни наблюдения идват от ловните полета на ЛРС-Гоце Делчев. Броят на отчетените отстреляни диви свине в сдружението е 234. Отдавнашна политика на ловците от трийсетте ловни дружини е да се съблюдават стриктно не само броят на отсреляните животни, но и вземането на качествени проби за трихинилоза и африканска чума.
Това е особено важно за наблюдението и превенцията на епизоотичните заболявания по този вид дивеч. Пълният и точен отчет на отстрела дава по-реална преценка за дивечовото присъствие в даден район отколкото пролетната таксация, която на много места не се провежда по правилата за сметка на формалността. Констатацията е, че в Родопите чумата не направи поразия на свинската популация, което специалистите сигурно ще анализират.
За ЛРС-Гоце Делчев безспорен лидер в отстрела е дружина Огняново, която категорично оглави класацията с 65 отстреляни диви свине. Четири са ловните групи в нея – Огняново, Рибново, Осина и Балдево. Ловните полета на тази дружинка в най-западните терени на родопския дял Алабак да река Места предложиха най-много емоции на ловците. Причини за това са както дивечовото присъствие, така и целогодишните грижи по подхранването и дисциплината по време на ловните излети.
Отговорникът на групата в Рибново Къдри Инус е категоричен в оценката защо само те имат 36 отстреляни диви свине.
„ Най-активни и в точната стрелба и в ловностопанските дейности са младите членове. Средната възраст на ловците ни е малко над трийсет години. Заслугата на добрите ни кучета е решаваща за слуката. Най-точни са ловците Джамал Чакалов и Ибрахим Киселов – съответно с осем и седем прасета.“
Къдри Инус не пропуска да подчертае, че в групата се държи изключително много на строгата дисциплина и избора на правилната стратегия по време на гонките, което се дължи на неговия безспорен опит и авторитет. Има екстремни спомени от срещи с освирепели глигани и трофейни глиги с дължина 27 и 26,5 сантиметра, които ще получат нужната регистрация и оценка в горското стопанство.
И още един куриоз в тази дружинка, което е нормално за бита и традициите на хората, изповядващи мюсюлманската религия – добитото дивечово месо не се разделя между ловците, защото не го консумират. Съхраняват го във фризери и го продават на други хора и заведения и с парите, получени за него, за дружеските си събирания купуват овче и телешко, както и различни материали и оборудване на двата заслона в м. „Потока“. Разбира се при строг контрол от ветеринарните лаборатории за годността на месото.
Дивечовите ниви засяват с овес и грах, което привлича и пернати представители на фауната.
Запазваме си правото да разкажем и за други дружинки с отлични резултати от ЛРС-Гоце Делчев, защото ловците заслужават да чуят добри думи за делата си не само на годишните общи събрания, но и в печатните издания.
Източник: Кузман Петров, slrb.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.