Лекции на проф. Даринка Караджова в университета в Неапол, Италия
Проф. Даринка Караджова, преподавател по стара българска литература във филологическия факултет на ЮЗУ "Неофит Рилски", се завърна от гр. Неапол, Италия, където изнесе цикъл от лекции пред студенти- дипломанти по българистика в департамента за Източна Европа към тамошния Университет по ориенталистика.
Лекциите бяха посветени на 250-годишнината на Паисиевата "История славянобългарска", която се навършва през 2012 г. Поканата от университета в Неапол е по повод на ръководения от проф. Д. Караджова национален проект към МОМН, посветен на бележития юбилей. В проекта участват преподаватели от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и ЮЗУ "Неофит Рилски".
Представих пред италианските студенти проблемно-съдържателната специфика на "История славянобългарска", с нейната поетика и приобщеност не само към историята, но и към конвенциите на литературата, каза проф. Караджова. Тя уточни също, че е запознала младите хора с някои от основните извори и техните автори, изиграли съществена роля за написването на "История славянобългарска": бенедиктинският монах от Дубровник Мавро Орбини с книгата си "Царството на славяните" (1601), кардинал Цезар Бароний (родом от Неаполитанското кралство) с неговия 12-томен труд "Църковни анали"(1588). Паисий ги използва в руския им превод, направен по времето на Петър Първи.
Италианските студенти бяха впечатлени от многоаспектната научноизследователска, събирателска, издателска и популяризаторска дейност в България и в чужбина, както и от резултатите от интегрирането с образователните стратегии на Югозападния университет от страна на участниците в проекта, каза още ЮЗУ преподавателката.
Убедена съм, че с националния проект, посветен на бележития юбилей, нашата общественост ще успее да отдаде, макар и отчасти, дължимото на Паисий Хилендарски, който влезе в историята на българската литература и култура само с една книга, но именно тя даде на българина познания за миналото и стратегическите насоки на българската нация за столетие напред - възстановяване на българската държавност и църква, каза още проф. Караджова.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.