Лекции на проф. Даринка Караджова в университета в Неапол, Италия

05 май 2011 00:05   4 коментара   16986 прочита
Главният вход на университета в Неапол
Главният вход на университета в Неапол


Главният вход на университета в Неапол

Проф. Даринка Караджова, преподавател по стара българска литература във филологическия факултет на ЮЗУ "Неофит Рилски", се завърна от гр. Неапол, Италия, където изнесе цикъл от лекции пред студенти- дипломанти по българистика в департамента за Източна Европа към тамошния Университет по ориенталистика.

Лекциите бяха посветени на 250-годишнината на Паисиевата "История славянобългарска", която се навършва през 2012 г. Поканата от университета в Неапол е по повод на ръководения от проф. Д. Караджова национален проект към МОМН, посветен на бележития юбилей. В проекта участват преподаватели от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и ЮЗУ "Неофит Рилски".

Представих пред италианските студенти проблемно-съдържателната специфика на "История славянобългарска", с нейната поетика и приобщеност не само към историята, но и към конвенциите на литературата, каза проф. Караджова. Тя уточни също, че е запознала младите хора с някои от основните извори и техните автори, изиграли съществена роля за написването на "История славянобългарска": бенедиктинският монах от Дубровник Мавро Орбини с книгата си "Царството на славяните" (1601), кардинал Цезар Бароний (родом от Неаполитанското кралство) с неговия 12-томен труд "Църковни анали"(1588). Паисий ги използва в руския им превод, направен по времето на Петър Първи.

Италианските студенти бяха впечатлени от многоаспектната научноизследователска, събирателска, издателска и популяризаторска дейност в България и в чужбина, както и от резултатите от интегрирането с образователните стратегии на Югозападния университет от страна на участниците в проекта, каза още ЮЗУ преподавателката.

Убедена съм, че с националния проект, посветен на бележития юбилей, нашата общественост ще успее да отдаде, макар и отчасти, дължимото на Паисий Хилендарски, който влезе в историята на българската литература и култура само с една книга, но именно тя даде на българина познания за миналото и стратегическите насоки на българската нация за столетие напред - възстановяване на българската държавност и църква, каза още проф. Караджова.

4 коментара
14 Септември 2011 13:58 | choki choki
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Силно се надявам проф. Караджова да се завърне там, където е преподавала и преди. Жена с много богата култура е, но отношението й към студентите е абсурдно; голяма злоба в тази женица, истински цербер...


04 Ноември 2011 22:08 | е.е.ст.
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Много е лошо отношението на студентите към проф. Караджова, изграждащи си отрицателно впечатление по повърхностен признак. Но когато бъде опознана е един великолепен човек, не само преподавател и е моя гордост, че съм нейна студентка и се намирам под пълното й научно ръководство в изготвяне на дъпломна работа.


29 Декември 2011 14:33 | marodera
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Проф. Караджова е великолепен професионалист с огромна ерудиция и познания от различни области, с ограмна неизчарпаема енергия за работа. Жалко, че не издава толкова много книги. Когато бях студент ходихме на Рилския манастир и никога няма да забравя колко много ценна информация ни даде за отслабването на силата при пост, за борбата между светци и демони, за "бялата пчела" в едно от житията, оригиналните ръкописи, които разгледахме и мн. др.


29 Декември 2011 14:34 | marodera
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Проф. Караджова е великолепен професионалист с огромна ерудиция и познания от различни области, с огромна неизчерпаема енергия и желание за работа. Жалко, че не издава толкова много книги. Когато бях студент ходихме на Рилския манастир и никога няма да забравя колко много ценна информация ни даде за отслабването на силата при пост, за борбата между светци и демони, за "бялата пчела" в едно от житията, оригиналните ръкописи, които разгледахме и мн. др.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар