Кръвен център в Благоевград спря работа
Донори от Петрич, Сандански и София вчера напразно биха път до Благоевград
40 донори върнати за ден поради липса на сакове по 10 ст., блокират операции
Кръвният център в благоевградската болница вчера спря основната си дейност - вземане на кръв от близки на тежко болни, нуждаещи се от спешни операции и кръвопреливания. Причината самите лекари определиха като абсурдна - липса на сакове, които се доставят директно от Министерството на здравеопазването и не се продават в аптечната мрежа, а струват не повече от 10 стотинки, защото представляват найлонова торбичка с маркуче.
В рамките на деня работещите в Центъра по трансфузионна хематология /ЦТХ/ върнаха повече от 40 души, изпратени в центъра от хирургичните отделения в Сандански и Петрич и столичната болница “Токуда”, за да дарят кръв от рядка група за свои близки. Съпругът на санданчанката Елеонора Михайлова, която днес трябва да влезе за спешна сърдечна операция в “Токуда”, рано сутринта бе докарал и двама свои близки, за да им източат по една банка. Към 9,30 ч. сутринта единият от тях успя да даде кръв, която бе вкарана в последния празен сак. Мъжът на болната отказваше да повярва, че късметът му е изневерил и няма да може да вземе бележка за 3 дарени банки с кръв, срещу които в “Токуда” ще се съгласят да оперират. Явно трябва да отложим операцията, а и нямам пари да идвам повече до Благоевград, да не говорим, че ни трябва и по още един ден отпуск, притеснено се вайкаше Михайлов.
Не знаем как да съобщим на хората, че поради такава елементарна причина ги връщаме, казаха от екипа на шефа на ЦТХ д-р Валентин Кормев.
По обяд д-р Кормев започна да звъни по болниците в областта, за да уведоми главните лекари, че поне няколко дни е безсмислено да пращат в Благоевград хора за кръводаряване.
В ЦТХ - Благоевград започнали да усещат проблема с доставката на сакове още в началото на тази година, когато срещу ежемесечните заявки от по 500-600 започнали да пристигат едва по около 300 сака, но до вчера все някак се оправяли. Саковете идват в Благоевград в понеделник и четвъртък, когато линейки на централната столична лаборатория за изследване на кръвта връщат в Благоевград изпратената с предишния курс кръв за изследване. В петък от лабораторията обаче се обадили, че нямат в наличност сакове, затова местните лекари да не чакат през следващите няколко дни. Едва завчера от лабораторията съобщили, че здравното министерство е разпоредило да се освободи държавният резерв. Процедурата обаче трае няколко дни и е слабо вероятно проблемът да бъде решен в рамките на тази седмица.
От началото на юни в Центъра са изпратени едва 365 празни сака при необходимост от над 600, защото броят на дарителите тази година се увеличава средно с по 50 души месечно, показа справка в дневника на благоевградската кръвна банка. През 2009 г. в центъра са дали кръв 6100 души.
Заради липсата на сакове вчера без работа останаха и няколкото роми, които дежурно продават кръвта си пред центъра. Според местните лекари цената на банка кръв на черно при тях вече е скочила от 80 до 100 лева. Голяма част от тяхната кръв обаче е негодна за преливане, защото циганите крият от какви болести са боледували и за да не ги отхвърли компютърната програма, в която се вкарва ЕГН-то на всеки кръводарител, често дават фалшиви данни. Хепатит и сифилис са най-честите болести, прекарани от “платените кръводарители” от ромски произход, което налага допълнително обработване на кръвта им в централната лаборатория, а при невъзможност да се изчисти - до разходи за изгарянето й.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.