Кой пречи да върнем старата българска традиция на пролетното почистване

27 април 2012 00:02   3910 прочита
В. Дългъчева
В. Дългъчева


В. Дългъчева

Проучване на ас. Веселина Дългъчева, преподавател в Катедрата по география, екология и опазване на околната среда към Природо-математическия факултет на ЮЗУ "Неофит Рилски", сочи, че обикновена практика е по таваните, мазетата, а дори и в коридорите и стълбищата на жилищните и обществени сгради да се струпват огромни количества ненужни вещи, залежали с години. Особено в сгради, където има масово присъствие на хора - училища, театри, кина, административни сгради и др.

През месец март тази година се наложи евакуацията на близо 100 деца от училище в София, причината - възникнал пожар вследствие на запалени отпадъци, натрупани в мазе след ремонтни дейности, каза ас. Дългъчева. Тя припомни и инцидент в центъра на гр. Кьолн, Германия, през 2004 г., когато запалени материали,също в мазе на къща, предизвикват истински хаос.

Нека се има предвид, че при горенето на вълнени платове, кожи, синтетични материали, дунапрен, пластмаса и др. се отделят силно токсични вещества като въглероден оксид, въглероден диоксид, циановодород и др., които са изключително опасни за здравето на хората и допринасят за замърсяване на околната среда, добави още тя.

Чрез изследването си ас. В. Дългъчева се опитва да активира общинските съвети, а чрез тях - домоуправителите и съответните ръководители на учреждения, към по-строг контрол върху състоянието на сградите, припомняйки, че наш общ дълг е да възобновим старата българска традиция на пролетното почистване.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар