Кметът Кр. Герчев: Социалната политика на община Разлог се стреми към социална справедливост за всеки човек

20 февруари 2025 18:06   1747 прочита


Красимир Герчев, кмет на община Разлог: Социалната политика на община Разлог се стреми към социална справедливост за всеки човек

Интервю по случай 20 февруари – Световен ден на социалната справедливост

- Г-н Герчев, как община Разлог отстоява социалната справедливост, която днес светът отбелязва?

- С много работа, проучване на потребностите и отговаряне на потребностите на социално уязвимите групи и хора. Община Разлог е пример за социална политика и политика към социална справедливост, която не е само стремеж към равенство, но и уважение към достойнството на всеки индивид, независимо от неговия произход, социален статус, пол, възраст или раса.

Това включва образование, здравеопазване, работни места и социални услуги, предпоставка за които са достоен живот, но и справедлив достъп до ресурси и възможности, които да позволяват на всеки човек да реализира своя потенциал.

- Каква е социалната сигурност за децата от уязвимите групи в община Разлог?

- За децата до 18 годишна възраст без увреждания и лишени от родителски грижи, за които са изчерпани възможностите за оставане и връщане в биологичното семейство, настаняване в семейството на близки или в приемно семейство, добре работи Центърът за настаняване от семеен и този център е добър дом за 8 деца. В Дневния център за деца и младежи с увреждания се работи с 10 деца и младежи.

Над 30 деца със специфични потребности и екипът от психолози, педагози и социални работници превръщат Центъра за обществена подкрепа в Разлог в цветно и красиво пространство на децата.

Центърът работи със семействата на децата в риск, насочени от отдел „Закрила на детето“. Работят и с родителите, когато се налага да се оценява родителския капацитет, обучават и кандидат-осиновители. За четири години са помогнали на повече от 200 деца и техните семейства.

Община Разлог е може би една от малките общини, в които, благодарение на фондация „Ан Бо“ и СУ “ Братя Каназиреви” има специализирани кабинети за обучение на децата със специални образователни потребности.

Партньори сме с Агенцията за социално подпомагане за реализиране на дейностите по проект „Детска кухня“, финансиран по Програма за храни и основно материално подпомагане 2021-2027 г., съфинансирана от Европейския социален фонд+.

В рамките на подкрепата се предоставя храна по тристепенно меню за обяд. Потребителите се включват в проекта по предварително одобрен списък от Дирекция „Социално подпомагане“– Разлог. Ваучери се издават ежемесечно на правоимащите законни представители на децата.

- Г-н Герчев, за обществото ни се съди и по това как се отнасяме с нашите родители, с възрастните хора. Какви са услугите в тази посока?

- Над 170 души в неравностойно социално положение получават топъл обяд. Финансиран по Програма за храни и основно материално подпомагане 2021-2027 г., съфинансирана от Европейския социален фонд+. Услугата е напълно безплатна за крайните бенефициенти и за ползването ѝ не се начисляват и събират такси. Храната се приготвя в ОП „Домашен социален патронаж“ гр. Разлог, които имат дългогодишен опит в приготвянето на пълноценна и разнообразна храна, съобразно общоприетите рецептурни норми в страната и при спазване на изискванията за безопасност на храните.

С условия и грижи, близки до семейните, живеят 30 възрастни хора в Дом за стари хора в Разлог. Тази година, домът ще бъде преструктуриран в социална услуга за резидентна грижа.

Община Разлог изготвя план за реформиране на Дом за стари хора. В момента се изпълнява договор за финансиране по Инвестиция "Модернизиране на допълнителната грижа" към Националния план за възстановяване и устойчивост, който ще позволи изграждането на напълно нов Дом за стари хора- с ново оборудване и обзавеждане.

- Какви са услугите за хората с увреждания?

- 17 лица с увреждания посещават Дневен център за пълнолетни лица с увреждания.

Лица с умствена изостаналост са поверени на грижите на Защитено жилище за лица с умствена изостаналост.

В защитеното жилище за лица с физически увреждания в Долно Драглище живеят в условия, близки до семейните, 9 души.

Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с деменция работи в помощ на 9 лица с деменция.

С механизма "Лична помощ" 185 асистенти подкрепят хора с трайно увреждане с установени вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност с определена чужда помощ; с 90 и над 90% вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност без определена чужда помощ,

При услугата "Асистентска подкрепа" 45 социални асистенти подкрепят 45 възрастни без увреждания.

Център за социална рехабилитация и интеграция работи с 25 лица с различни видове увреждания, емоционално поведенчески проблеми, девиантно поведение, нарушение в развитието, както и лица с временни травми и трайни увреждания.

За 50 пълнолетни лица с физически увреждания се грижи екипът на Дом за пълнолетни лица с физически увреждания в село Долно Драглище.

- Как преодолявате интеграцията на групите в неравностойно положение по отношение на пазара на труда?

- Чрез програмите за заетост са назначени 11 броя лица за срок от 5 месеца: 5 броя лица за гр. Разлог; 1 брой за с. Бачево; 1 брой за с. Елешница; 1 брой за с. Долно Драглище; 1 брой за с. Горно Драглище и 2 броя за с. Баня.

Община Разлог се стреми да повишава непрекъснато качеството на услугите в социалната сфера, да не допуска дискриминация, да партнира със заинтересованите страни заедно постигаме по-висока социална справедливост.

В рамките на календарната година планираме да се създаде нова социална услуга - Защитено жилище за лица с умствена изостаналост, с капацитет – 8 места, както и административно звено към Община Разлог, финансирана със средства от държавния бюджет, в помощ на всички социални услуги.

- Каква е ролята на кадрите, заети в социалните услуги на община Разлог?

- Изключително важна и на специалистите, и на всички, заети в социалната сфера за провеждане на социална политика и извършване на качествена социална услуга.

Десетки социални работници, педагози, психолози, санитари, лични асистенти, всички до един осъзнават човешката и професионална отговорност към повече социална справедливост, за което искрено им благодаря. Защото социална справедливост се постига с много труд и воля, със знания и потребност, с хора и организации, с които можем и сме длъжни да осигурим равни възможности за всеки човек.


Още от: Общество

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар