Кирил и Даниела Аврамови преодоля 6-месечен ад в Сиатъл и станаха граждани на САЩ
По-малкият им син Тодор пази хандбалната врата на Щатите, баткото Иван ръководи футболни мачове на едно ниво под елитната MLS
Съпрузите Кирил и Даниела Аврамови вече шеста година живеят в своята американска мечта. Главата на благоевградското семейство работи в голяма фирма, която дава апартаменти под наем в Редмънд /Сиатъл/ - “Арчстоун”, около 80 процента от клиентите са служители на “Майкрософт”. Кирил, Даниела и синовете им Иван /23 г./ и Тодор /21 г./ обитават жилище в удобна за щатските стандарти близост до работните и учебните си места. От началото на 2010 г. четиримата са граждани на САЩ, което сваля редица бариери пред тях.
Наскоро К. Аврамов се върна в България за първи път от заминаването си зад Океана и зареди с приятни емоции близки, роднини и приятели. Началната му обществена спирка неслучайно беше победният държавен финал на ханбалния “Интер” в добрата стара хандбална зала на спортния интернат. Точно оттам той и семейството му бяха изпроводени към САЩ с мило тържество през януари 2005 г., режисирано от клубния треньор и президент Софка Арабаджиева.
Времето за радост и сълзи е кратко. По-нататък започват истинските изпитания за двамата 46-годишни благоевградчани и синовете им Иван Аврамов /тогава прохождащ футболен рефер/ и Тодор Аврамов /ханбален вратар от школата на Софка Арабаджиева/. Те се установяват в Сиатъл /Вашингтон Стейт/ със съдействието на дългогодишния оператор на РТЦ - Благоевград Чомавонг Сомфан. Роденият в Лаос приятел и бивш колега на К. Аврамов им дава необходимата подкрепа с опита си, натрупан след акостирането му в Сиатъл през 2002 г. Той ни посрещна и от него получихме първите и най-важни наставления за живота в САЩ. Чувствам го като роден брат, разказва К. Аврамов. Първите шест месеца бяха ад, но се справихме. Трябваше да се трудим ден и нощ във фирми за чистота. На друго място не ставаше, защото не говорехме достатъчно добре езика.
Първи започна работа Иван, докато чакаше да тръгне на училище, защото не признаха дипломата му от VIII СОУ “Арсений Костенцев”. Той беше по-напред с английския, заради безплатните курсове в чуждоезиковата школа “Александър”, които му издейства собственикът Йордан Андонов преди да заминем. Дойде да превежда на мен и майка му в пункт за смяна на масла, където искахме да се цаним, но управителят одобри него. Стъпихме на крака през лятото на 2005 г., когато се присъединих към “Арчстоун”. Иначе най-бързо в релси влезе Тошко. Той започна училище още на шестия ден от пристигането ни. Голямото му предимство бяха познанията по английски и положеното старание в благоевградската Природо-математическа гимназия.
Сега той е трета година студент в “Юнивърсити Вашингтон” по специалност “Биоинженерство”. Освен че набляга сериозно на научната дейност, продължава да играе хандбал. Съосновател е на клуба в Сиатъл и издържа успешно тестовете за националния младежки тим на Щатите. Вече сме граждани на САЩ и няма никакви пречки да облече американския екип в официален мач. Тук е мястото да благодарим на първата му треньорка Софка Арабаджиева. Тя е невероятен човек и специалист. На нея Тодор дължи спортното си настояще, изковано през петте години в детско-юношеската школа на “Интер”. Иван завърши “Белвил Комюнити Колидж” и му предстои дипломиране на 4 юни. Следващата цел е университетът. Продължава с футболното съдийство. В момента се намира само на едно ниво под елитната “Мейджър Сокър Лийг” /MLS/, защото не е преминал необходимата възрастова граница. Трябва да навърши 28 години, допълни К. Аврамов.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.