Казанджийниците в Петричко останаха без работа

21 декември 2011 00:05   7 коментара   42165 прочита
Клиентите пият повече вино, но с тънки ракиени мезета, каза ресторантьорът Владимир Гущеров, който чакаше да потекат първите капки
Клиентите пият повече вино, но с тънки ракиени мезета, каза ресторантьорът Владимир Гущеров, който чакаше да потекат първите капки


Клиентите пият повече вино, но с тънки ракиени мезета, каза ресторантьорът Владимир Гущеров, който чакаше да потекат първите капки

Вместо с ракия поливат зелената салата с вино

Тази година казанджийницата ми по 3-4 дни поред е затворена, няма работа. Причината е в слабата реколта грозде, констатира вчера казанджията на петричкото село Митиново Георги Сотиров.

Миналите години декември ми беше най-силният месец, работех денонощно. Всички дни до април бяха заети за варене. Хората не можеха да се вредят. Случвало ми се е да варя ракия на клиенти и през май. Сега клиентите ги няма, съседските казани в околните села също са затворени и стоят без работа. Хората събраха едва 200-300 килограма от декар. Имам един клиент, на когото миналите години съм варил по 2-3 тона джибри, сега същият докара 400-500 кг за варене, оплака се Сотиров.

Вчера той вареше ракия на ресторантьора Владимир Гущеров, който допреди време държеше хижа “Беласица” над Петрич, а сега държи кварталното заведение до черквата “Свети Никола” в южния град.

Каквото е тук положението, такова е и в моето заведение, включи се в разговора Вл. Гущеров. Клиентите са малко - идват, седят, пият бира. През последните години хората в Петрич пият повече вино, преди бяха повече ракиджиите. Виното го пият не с месни мезета, а с млечна салата, салата от зеле и сирене пане. Луди са по марулята. Това са мезета за ракия, не за вино. Аз зареждам суджуци, сухи мезета, но клиентите искат маруля. Може би причината е, че още не се е застудило, а виното иска студ и дебели мезета, предположи Гущеров.

Нямат си пари хората, затова пият вино с ракиени мезета, въздъхна Георги Сотиров.

Стоян Георгиев от Митиново бъркаше с мотика в двора си бидони с джибри, за да станат по-бързо готови за варене.

Тези бидони са на мен и баджанака. От 8 декара изкарахме 3-4 тона, 1/3 по-малко от други години. Така е при всички лозари. Гроздето ни е “Широка мелнишка”, реколтата беше малко, но захарността висока - 23-24 захарни градуса. Казанджията дойде да ме кара да варя джибрите, но още не е готово.

Някои лозари въобще не събраха нищо от лозята си. От година на година лозята умират, причините са скъпите препарати и сушата. Казват, че идната година ще бъде още по-сушава от тази, тогава умираме, заключи Стоян Георгиев.


Още за: Г. Сотиров   реколта   работа   Още от: Общество

Принтирай статия
7 коментара
21 Декември 2011 04:52 | Потребител
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Стоянов, пълно е с ракии по 7 лв/литъра и червено вино по 3 лв, които се продават по тротоарите под ГУМ, на пазари, до Аптека №1/държавната в блока/ и кулинарното заведение, направо от гаражи по града. В малките кръчми масово пият ракия пияниците. От къде тзи ракия, къде се вари, нали в казаните за това? Или нещо си в грешка, или лъжеш да не плащаш данъци. Всеки може да се разходи и види колко ракия се продава и не само сега около празниците, а изобщо в града. Ако ти си прав, значи всички мамят потребителите, като бъркат някакви смеси в домовете си или внасят нелегално от Македония и Гърция домашно производство, по ефтино и некачественно. Къде са контрполните органи да проверяват качеството на пазара, след като ги допускат да продават? Чул съм че слагат Бъз, за цвят, прахчета за оцветяване и мириз на ракиите... и т. н. Измамници навсякъде в тази страна.


21 Декември 2011 07:22 | Комино
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Премести си казана в Джумаята, тука не можем от две седмици да се запиша за казан, та се налага да ходя по околните села!


21 Декември 2011 10:07 | до митницата
Оценка:
1
 (
1
 гласа)


От кога в питейните заведения като на този мазен собственик с архонтоподобен вид е разрешено да продават домашна ракия и домашно вино? Нещо не ми се връзват с бандерол.
За уточнение този индивид "държи" т. н. речено заведение от типа "мишкарник" в двора на черквата " Свети никола ", на 4 метра от Детксата градина. Младежите са го нарекли "молитвата". Нямят ли работа тук митниците? А общинските комисии?
Ами този "стопанката Георги на кого вари по 2-3тона джибри. Това количество за семейно задоволяване ли е


21 Декември 2011 18:06 | 4444444
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Този хвалчо от Митиново, така наречен Казанджия, като е варил по 4-5 тона на ден нека да каже колко акциз е внесал в митница югозападна или всичко остава в джобчето му. Нека ВИК да проверят от каде се захранва с вода и по колко плаща на месец за нея. Там са 5 казана направете сметка, колко питейна вода изтича по канала. На един казан изтича по 4 куб. на 5 казана изтича 20 куб. На денонощие се зареждат по 5 пъти по 20 куб =100 куб по 1 лев кубика са 100 лв. откраднати ей от тоя големец. Питам се къде е комисията по водно регулиране


21 Декември 2011 18:42 | пешо
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Там съм варил в с. Митиново при този да ти е безер да седнеш да ядеш като просяк ти виси на масата да му подхвърлиш да хапне а иначе неговото си го иска.


22 Декември 2011 11:13 | баи динка
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Абе селянин митински, докато купуваше апартаменти по Благоевград, и джипове си траикаше сега паднала клиентелата и ревеш. Къде е НАП да те провери пък тогава да те видя.


02 Януари 2012 17:44 | ръждачки
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

тоя казанджия не му стигат 45 лв. на казан. водата краде само една крушка разход има сам се хвалил че е изкарвал 600 лв. на ден.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар