Как и къде могат да се управляват електрическите тротинетки в Благоевград?! Омбудсманът Злата Ризова набеляза спешни мерки за опазване живота и здравето на децата ни
Общественият защитник внася проект за промяна на наредбата за опазване на общинската собственост и обществения ред
Проект за допълнение на Наредбата за опазване на общинската собственост и обществения ред на територията на Община Благоевград внася за обсъждане в Общински съвет омбдсманът Злата Ризова. Мярката е заради опасностите, които създават управляващите електически тротинетки на територията на областния център и във връзка със зачестилите инциденти с тежко пострадали и загинали. "
Искам тази промяна, не за да се събират пари в общинската хазна, а за да се пощади и запази здравето и живота на децата ни.
Както знаем те нямат спирачки и са потенциални нарушители на пътя. С промените, които предлагам искам да провокирам дебат, за да не се стига до тежки пътни произшествия с особено модерните напоследък електрически тротинетки. Разбирам, че са удобно превозно средство, но придвижването без спазване на правила е изключително опасно за управляващите ги и за пешеходци и шофьори, каза пред Struma.com Злата Ризова.
Публикваме част от предложените промени в наредбата, без намеса:
Лица под 14-годишна възраст нямат право да управляват ИЕПС.
Лица на възраст от 14 до 16 години могат да управляват ИЕПС само по велосипедната инфраструктура.
Лица с навършена 16-годишна възраст могат да управляват ИЕПС по велосипедната инфраструктура и по уличната мрежа с максимално разрешена скорост до 25 kм/час.
Всички водачи на ИЕПС до 18-годишна възраст са длъжни да използват предпазна каска.
.Максимално допустимата скорост за движение на ИЕПС на територията на община Благоевград е 25 км/час.
Всяко ИЕПС трябва да е оборудвано с изправни:
спирачки; механичен или електронен звънец, като не се използва друга звукова сигнализация; устройство за излъчване на бяла или жълта добре различима светлина отпред; устройство за излъчване на червена светлина отзад.
да се движат по изградената велосипедна инфраструктура, а при липса на такава - най-близо до дясната граница на платното за движение;
в тъмните часове на денонощието и/или при намалена видимост да управляват ИЕПС с включени светлини, както и да ползват светлоотразителни елементи върху видимата част на облеклото, позволяващи да бъдат лесно забелязани; да се движат с изправна спирачна система на управляваното ИЕПС;
да спазват останалите изисквания за управление на ИЕПС, регламентирани със Закона за движението по пътищата.
На водачите на ИЕПС се забранява: да управляват ИЕПС с концентрация на алкохол в кръвта над 0, 5 на хиляда и/или след употреба на наркотични вещества или техни аналози; да се движат по пътища и улици, на които максимално разрешената скорост за движение за всички превозни средства е над 50 kм/ч.
да се движат в зони и улици, обозначени с пътни знаци В9 – „Забранено е влизането на велосипеди“; да превозват други лица; да се движат успоредно до друго ИЕПС или двуколесно пътно превозно средство; да управляват превозното средство, без да държат кормилото с ръка;
да се движат в непосредствена близост до друго ППС или да се държат за него; да превозват, теглят или тласкат предмети, които пречат на управлението на превозното средство или създават опасност за другите участници в движението; да използват мобилен телефон при управлението на ИЕПС.
Забранява се движението на ИЕПС по тротоарните площи на всички населени места с изключение на маркираните тротоарни велосипедни алеи.
В урбанизираната територия на гр. Благоевград и землището на града се забранява движението на ИЕПС в следните зони и местни пътища:
1. Градска градина;
2. Площад „Ален мак“ и подплощадното пространство;
3. площад „Македония“ и участъка от ул. „Сандо и Петър Китанови“, ул. „Тракия“, ул. „Мизия“, ул. „Райко Даскалов“ и ул. „Арсени Костенцев“ до площад „Македония“;
4. ул. „Трети март“ в участъка от ул. „Христо Смирненски“ до площад „Македония“
4. площад „Георги Измирлиев“;
5. ул. „Васил Левски“ - в зоната от пл. „Възраждане“ до пл. „Свобода“;
6. площад „Христо Ботев“
7. площад „Васил Левски“
8. ул. Тодор Александров“ в участъка от площад „Васил Левски“ до „Димитър Талев“
9. ул. „Димитър Талев“
10. ул. „Арсени Костенцев4“ в участъка от ул. „Димитър Талев“ до „Гьорче Петров“
11. площад „България“
12. ул. „Тодор Александров“ в участъка от ул. „Крали Марко“ до площад „Македония“
13. площад „Мите Марков“
14. пешеходните алеи на квартал „Вароша“;
15. детски и спортни площадки, дворове на училища и детски градини.
За нарушения виновните лица се налагат наказания „глоба“ в размер от 10, 00 лв. до 50, 00 лв. При повторно нарушение глобата е в размер на от 100, 00 лв. до 500 лв.
Грета Георгиева
Има електрически скутери, които подлежат на регистрация, но собствениците се правят на луди, а милиционерите са неграмотни и не ги санкционира!!!!
И тези електрички нямат право да се движат в пешеходната зона, но селяните ги карат и то с бясна скорост
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.