Жп началник от с. Генерал Тодоров представи втория си роман “Жълтата роза”
Жп началникът инж. Милев с охота даде автографи и прие поздравите на почитателите си
В почти пълния салон на благоевградското читалище му пяха и го засипаха с възхита за таланта
Миналата вечер в салона на благоевградското читалище бе представена втората книга на началника на граничния жп преход Кулата-Промахон Стоян Милев. Събитието бе по повод Деня на народните будители, а инициативата - на местните читалищни дейци. В залата бяха децата на писателя, синът му д-р Спартак Милев, хирург в клиниката по пластична хирургия в “Пирогов”, дъщеря му Милена, електроинженер, супервайзер в банка в Сандански, и семействата им.
На представянето на книгата дойдоха много приятели и близки на автора от София, Гоце Делчев и Благоевград, сред които собственикът на хотел “Феникс” Стоян Иванов, адвокат Марио Биков, доц. Златко Павлов, учители, артисти, бизнесмени, юристи. Солистката на ансамбъл “Пирин” Стойка Германова не само поздрави с песен Стоян Милев, но в емоционално слово му пожела здраве, дълъг живот и още много книги.
За мен той е батко Стоян, в родното ни село Генерал Тодоров израснах в двора на къщата им, бяхме съседи и често играехме там, каза известната певица. Жалко, че кака Софчето, жена му, вече не е сред нас, но съм сигурна, че тя е музата, която го вдъхновява и сега за красивите любовни романи, които пише, допълни тя. Народният певец Стоян Джаджев също го поздрави с песен, а Руска Стоименова се извини за отсъствието си с огромен букет.
С изпълнение на откъси от “Жълтата роза” Ангел Ангелов и Мая Давидкова разчувстваха присъстващите и провокираха пенсионерки-учителки за дълги изказвания, изпълнени с похвали към таланта на автора.
До Нова година ще приключа и третия си роман, разкри Стоян Милев и не скри разочарованието си от отсъствието на петричани, на които изпратил покани. Много ме трогнаха децата на някогашните ми хазяи в Бобошево, където завърших средно образование, те са в салона, подариха ми и албум със снимки на семействата им, а малко се познаваме, а от Петрич почти никой не дойде, само деца на мои приятели, които тук са студенти. Нито от кметството имаше някой. Единствен тук е моят приятел Георги Георгиев, шеф на Данъчното, много готин човек. Донесе и поздравителен адрес от кмета на Петрич, забравих да го прочета. Щях да пропусна Шумарова, шефката на литературния кръжок, тя също беше в Благоевград, каза Стоян Милев.
На презентацията бяха и народната певица Стойка Германова и синът й Иван Цонков, студент в консерваторията, който дойде специално от Айтос, където имал концерт преди няколко часа, това не може да не ме прави щастлив, каза писателят-жп началник. Той разказа, че за издаването на книгите му помагат приятели от Благоевград и София. Пише само на ръка, а след това връчва тетрадките на снаха си и две момичета, дъщери на приятели, и те ги набират на компютър.
Пробвах да пиша на лаптоп, но се оказа, че закъсвам, разсейвам се като влизам в различни сайтове и подарих машинката на внука си, та се отървах, честен бе писателят. Призна, че станал инженер по погрешка, а страстта си към писането дължи на учителката си Мария Накова, която не му пишела оценки, а слагала гриф “Браво” на добрите теми и “Не мога да те позная, не си ти” на онези, с които отбивал номера за домашното.
Пиша историите на живи хора, които са ми разказали живота си и нещо ме е впечатлило и провокирало, обясни Милев. Дори по време на писането те ми се обаждат да допълня нещо важно или пък си спомнили любопитна подробност, само 20-30% от разказа в романите ми е художествена измислица, останалото са истински случки, обясни той и допълни, че единствено за себе си не би могъл да напише роман, защото животът му бил съвсем обикновен.
След презентацията най-близките му хора, сред които бе и доц. Славка Цветанова от БАН, вдигнаха наздравици за Стоян Милев в заведение “Операта”.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.