Жителите на община Разлог създават териториална марка за качество
През месец октомври 2013г. в град Разлог по инициатива на СНЦ „МИГ - Разлог”, в изпълнение на Стратегията за местно развитие, се проведе обучение на тема: „Териториална марка за качество”. Лекторът Татяна Рулко, която е с голям опит в прилагането на интегралния подход и интерактивни методи, проведе първото по вида си иновативно обучение на територията на община Разлог. В двудневния курс се включиха 15 /петнадест/ участници, които бяха ангажирани с теоретични и практически занимания в групи. Иновативният подход на обучението доведе до общо разбиране на терминологията и усъвършенстване на общуването между участниците в групата за достигане до визия и визуализация на териториалната марка за качество.
В края на втория ден от обучението всички участвали дадоха изключително висока оценка за приложения метод и за знанията и уменията, получени през двата дни. Пълноценното участие на всички в заниманията доведе до качествен и количествен резултат – знак и описание на териториална марка за качество за община Разлог, която бе резултат от правилното общуване и взаимодействие в групата.
По-рано през годината СНЦ „МИГ – Разлог" проведоха четиридневно обучение за местни лидери на тема: „Подготовка на бизнес план, заявление за кандидатстване, пакета от документи” и две обучения за по 12 местни лидери на тема: „Изпълнение и отчитане на проекти по СМР на МИГ-Разлог”.
По време на обученията подробно бяха разгледани етапите на подготовка на бизнес план, проведени бяха практически занятия, демонстрирани бяха методите за попълване на финансовите таблици, обяснени бяха връзките и логиката между отделните таблици и връзката между съдържанието на всеки документ и информацията, представена в бизнес плана и заявлението за кандидатстване. Разяснена бе процедурата по оценка на проекти – оценка по точки и оценка на бизнес плана /финансови показатели – рентабилност, възвръщаемост/. Обяснено бе как да се подготви бизнес планът, така че да се отчете коректно, без отклонения от заложеното с цел да се изплати пълната стойност на предвидената субсидия. Обърнато бе внимание какво трябва да се предприеме и как да се комплектова искане за допълнително споразумение по договор за безвъзмездна финансова помощ. Разяснени бяха правилата за отчитане на проекти: попълване на заявка за плащане, списък от придружаващи отчетни документи и др.
Предвид получената обратна връзка от участниците и високата им оценка за качествен, изключително полезен и въздействащ метод на прилагане, желанието на СНЦ „МИГ - Разлог” е да бъдат реализирани още подобни, нестандартни обучения през следващите две години.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.