Жителите на Джерман казаха “не” на депо за отпадъци
54-годишният Любчо Портарски разказа как селото се е хранило от местността Спротива, където ще се изгражда депото
Бившият дипломат Б. Тасков оглави инициативния комитет
Жителите на дупнишкото село Джерман се вдигнаха на протест срещу решението на община Дупница в землището им да се депонират твърди битови отпадъци. На събрание, проведено във вторник вечерта, местните жители казаха “не” на боклука от бившия Кюстендилски окръг. Създаден бе инициативен комитет от 7 човека с председател Борислав Тасков, мениджър в бившето АРЗ в Дупница и бивш служител в българското посолство в Република Хърватска. В комисията участват бившият директор на ТЕЦ “Бобов дол” Кирил Бурановски, бизнесменът Димитър Василев, Венец Ангелов, собственик на работилница за ремонт на автомобили, Светослав Димитров, собственик на магазин в селото, Володя Владимиров, собственик на обувен цех в Дупница, и свещеникът на селото отец Кирил Васев.
Кирил Бурановски в 10-минутна реч пред съселяните си настоя кметът на общината Методи Чимев и неговите помощници да дойдат на среща с джерманци и очи в очи хората да изкажат недоволството си, че в землището ще има две депа.
Кирил Бурановски каза още, че край Джерман има пречиствателна станция, която също бълва отрови и няколко джерманци са загинали преди години в нея. Там се намира и изкупвателният пункт за вторични суровини на Кольо Илиев. Ако допуснем да има и депо за твърди битови отпадъци, селото ни ще загине. Никой от ръководството на общината не се ангажира да запази училището ни и с лека ръка го затвориха, а сега искат да докарат боклуците в нашето село. След време може управниците да решат да докарват и боклуците на София, това означава, че селото ни ще загине, заключи Кирил Бурановски.
Той беше подкрепен от 54-годишния Любчо Портарски, който заяви, че местността Спротива преди 54 години е била житницата на селото, там са се произвеждали основната част от плодовете и зеленчуците, с които са се изхранвали джерманци. Сега тази земя, ако бъде дадена за депо, джерманци ще си изкарват по-трудно прехраната.
Отец Кирил Васев подкрепи миряните, като изказа опасение, че депото може да бъде построено в част от църковни имоти, затова застава зад подписката, която бе започната вчера сутринта от инициативния комитет.
По време на събранието джерманци възроптаха защо никой от кметството не е дошъл при тях, а по време на изборите Методи Чимев и неговият екип обикаляли селото, но след това го забравили. На следващите избори няма да гласуваме, ако се допусне боклуците на бившия Кюстендилски окръг да се депонират в село Джерман, заканиха се хората.
В Джерман има 600 къщи, в които живеят 1450 жители.
Кметът на селото Ангел Цветков водеше събранието. Той бе избран с листата на СДС.
Преди около месец кметовете на общините Дупница, Бобошево, Сапарева баня, Бобов дол, Кюстендил, Невестино и Трекляно създадоха дружество, което да изгради регионален център за неопасни отпадъци на терен от 200 декара. Тогава за председател на сдружението беше избран кметът на Кюстендил Петър Паунов и бе решено кметовете на общини да определят места за евентуални депа за отпадъците.
Докато траеше събранието, от пресцентъра на общината дойде писмо, с което кметът Методи Чимев уведомява жителите на село Джерман, че ще има среща в 18,30 часа във вторник в центъра на селото.
Защо при договорен завод за преработка на отпадъци сегашната управа го зачеркна с лека ръка, а сега търсим терени за сметища?
Защо за безхаберието на някои трябва да плащаме със здравето на децата си?
Защо поради некадърността на управляващите ще плащаме глоби ?
До кога ще търпим
Не е важно КЪДЕ, а КАК ще се реши въпроса с боклука. Никъде не е добре да има депо, навсякъде е добре да има завод. Да бяхте мислили и реагирали тогава, когато се разваляше договора за завода, без да се търси друг инвеститор, и се реши да се сдобием с боклучарник, а не сега надребно да се карат жителите от отделните селища.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.