Изследвания, в които се оглежда древнотракийското наследство в българската култура
ЮЗУ "Неофит Рилски" - Благоевград присъди научната степен професор на доц. д.н.к. Васил Марков, преподавател във Факултета по изкуствата. Той е магистър по история от Исторически факултет на ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий", който завършва през 1984 г. Докторант в Катедрата по стара история и етнология на същия университет за периода 1991-1993 г. Доктор по история от 1993 г. Асистент и главен асистент в ЮЗУ "Неофит Рилски" - Благоевград от 1998 г. в катедра "Културология" на Факултета по изкуствата - след спечелен конкурс за редовен преподавател. Доцент по теория и история на културата от 1999 година. Доктор на науките за културата от 2008 година. Професор по теория и история на културата от 2011 г.
Проф. д.н.к. В. Марков започва научната си кариера като изследовател на древноезическото наследство в българското народно изкуство. Понастоящем изследва древнотракийското наследството в българската народна култура с помощта на комплексни научни методи - исторически, археологически, етноложки, културологични. Директор на Университетския научноизследователски център за древни европейски и източносредиземноморски култури (http:// satrae.swu.bg) при ЮЗУ “Неофит Рилски”.
Научен ръководител на комплексната научна експедиция “Тракийски светилища от Западните Родопи, Рила и Пирин”, организирана от ЮЗУ “Неофит Рилски”, АИМ при БАН - София, Регионален етнографски музей - Пловдив, Народна обсерватория “Юрий Гагарин” - Стара Загора, която продължава вече повече от 10 години. Научен ръководител е на Студентския научноизследователски клуб за древни култури при Катедрата по културология на ЮЗУ “Неофит Рилски”. Автор на осем научни монографии, два учебника и повече от 50 научни студии и статии. Научен ръководител на трима докторанти и на повече от 40 дипломанти.
Заместник-декан на Факултета по изкуствата по научноизследователска дейност и кариерно развитие. Проф. Марков е преподавател по Обща история на културата. Древни култури, Древни култури в българските земи и Древнотракийско наследство в българската народна култура в Катедрата по културология на ЮЗУ “Неофит Рилски”. Чете лекции по народни изкуства във ВТУ “Св. Св. Кирил и Методий”.
bgs_iovkov@abv. bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.