Издъхналият 3-м. Боби е имал обменно заболяване, съвместно с пулмопатия то е довело до смъртта му
Патоанатомът д-р Б. Христов и съдебният лекар д-р Яни Златин
Чакат се резултатите от проверката на агенция “Медицински одит” по четири смъртни случая в МБАЛ -Благоевград
Основното заболяване на 3-месечния Борислав Димитров, който издъхна в детско отделение на благоевградската болница, е обменно, което съвместно с развитието на пулмопатия е довело до смъртта му. Резултатите от патоантомичната експертиза бяха обявени вчера на пресконференция от началника на патоанатомия в благоевградската болница д-р Борислав Христов и от съдебния лекар д-р Яни Златин. Анализът е показал, че починалото на 24 май в благоевградската болница бебе най-вероятно е имало вродено заболяване. При изследванията е установена силно изразена мастна дистрофия на черния дроб, мозъчен оток и пълно увреждане на бъбреците и белия дроб. Непосредствена причина за смъртта е остра дихателна недостатъчност на база на пулмопатия, съобщи д-р Христов.
Вроденото или генно заболяване не се е развило в рамките на 5 дни, съществувало е още от раждането, но без проява на характерна клинична картина. Според патоанатома увреждане на черния дроб може да се получи и от прием на лекарства, но в конкретния случай това не е причина. Предстои допълнително проучване. Както “Струма” писа, близките на починалото бебе са внесли жалби в прокуратурата, полицията и благоевградската болница с искане за справедливо разследване на случая.
Болничният директор д-р Красимир Михайлов съобщи, че в МБАЛ - Благоевград е извършена планова проверка от изпълнителна агенция “Медицински одит”. Сред проверените случаи са и два от миналата година - трагедията с починалия 8-годишен Калоян от свински грип и смъртта на пациентка в спешно-приемно отделение след направена диагностична пункция, както и двата смъртни случая през май на родилката Анка Апостолова и 3-месечното бебе Боби Димитров.
Чакат се резултатите от ВМА за смъртта на родилката и протоколите от извършените проверки от “Медицински одит”.
Д-р Красимир Михайлов се оплака, че община Благоевград не подпомага болницата по никакъв начин, въпреки изпратените многократно писма до Общинската администрация.
Подпомагат се само диспансерите, въпреки че спешните случаи и голяма част от населнието на община Благоевград се лекува в областната болница, която е с 52% дялово участие на държавата и 48% на общините от региона, каза д-р Михайлов.
Продължава да е завишен броят на заразените от морбили, заболяване, което срива имунитета при малките деца и наслагва рискови фактори за инфекции.
По 6-7 деца постъпват на ден в детско отделение с тежки белодробни възпаления, съобщи завеждащият отделението д-р Екатерина Чакалска.
Лекарите уточниха, че липсва връзка между институциите, аганжирани със здравето и обгрижването на децата.
Те сигнализираха, че повечето ромски семейства не купуват лекарствата, изписани на децата им за лечение в домашни условия, и не спазват лечението. Четири деца на възраст от ранна кърмаческа до 1-годишни са изведени самоволно от родителите им от болницата, а после са върнати в критично състояние. Болницата трупа задължение и на фона, че придружителите на ромските деца не плащат такса. Рискова група при разпространението на силно заразното заболяване морбили е ромското население, ние сме не само лечители, превърнахме се и в пазители на реда, алармираха за ситуацията лекарите.
Ни съ аби чадо... ибо не ти е дадено точно ти да разберещ поради что сутрин ти са врати главата и земята. То маи свитовното го измислиле за таквизи като вази. и тотото. инак отарване нема.аиде кои за квото е учил а.
А дали нямаше да звучи по-правдоподобно,ако бяха намесени и извънземните?
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.