Изчезнал от 50 г. лешояд се завърна в Кресненския пролом
Най-големият от четирите вида европейски лешояди се появи над площадката за подхранване на мършоядни птици в Кресненския пролом. С внушителните 3 метра в размах, черният лешояд (карталът) е най-голямата хищна птица в Европа.
Видът е отбелязан като „Полузастрашен“ в червения списък на световния съюз за защита на природата. От 50 години карталът се води изчезнал в Югозападна България, а единственото място на Балканския полуостров, където все още гнезди в малка колония е резервата Дадя в Североизточна Гърция. Последните наблюдения на черния лешояд по долината на река Струма са от с. Микрево през 2001 и над Кресненския пролом- през 1997г.
На 5 и 6 май 2013 много редкият за региона черен лешояд (Aegypius monachus) се появи в Кресненския пролом привлечен от белоглавите лешояди и площадката за подхранване. Вероятно същата птица посети района отново на 28 май, показвайки, че мястото й харесва.
На 21 май за първи път за 2013 беше наблюдаван възрастен египетски лешояд (Neophron percnopterus) и сега редовно посещава площадката за подхранване.
Това е огромен подарък на българската природозащита, която от години упорито работи за връщането на лешоядните видове в природата на България.
Така Кресненският пролом сега е едно от много малкото места в Европа, където трите вида могат да бъдат видени заедно.
Вяра Петрова
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.