Иновативна методология за студентска практика

17 юни 2010 00:06   2625 прочита
Работен момент от дискусията
Работен момент от дискусията


Работен момент от дискусията

С партньорския проект "Устойчиво развитие на местните икономики и общности чрез социална икономика, подобряване на социалните услуги и ефективното усвояване на средства от СФ", с водеща организация Югозападен университет "Неофит Рилски", се разработи и приложи иновативна, проблемно ориентирана методология за студентски практики в гр. Сапарева баня. След внимателно наблюдение студентите откриха такива области, които имат висока потребност от специфични знания и умения: развитие на социална икономика, подобряване на публично предоставяните социални услуги и ефективно планиране и усвояване на средствата от структурните фондове.

След идентифициране на потребностите на местно ниво се сформираха осем работни екипа от студенти по социология и социални дейности от УНСС и ЮЗУ "Неофит Рилски". Практикуващите студенти разработиха значими за община Сапарева баня проекти, насочени към постигане на устойчиво местно развитие и повишаване капацитета на местните икономики и общности за социално включване.

След като проведоха срещи и разговори с представители на различни структури и организации, част от групите насочиха усилията си към изготвяне на проекти за подобряване на координацията и стимулиране на партньорските взаимоотношения между местните НПО, общинска власт и бизнеса.

В процеса на изпълнение на своя стаж студентите бяха изключително мотивирани, с ясната нагласа със своите специализирани умения да допринесат за социалното включване и сближаване, за насърчаване на местното развитие, за подобряване на предлаганите туристически услуги, за повишаване на информираността на хората в неравностойно положение. Бяха проучени успешни практики в България и чужбина и лансирани оригинални идеи и добри проектни предложения.

Според ръководителката на проекта доц. д-р Мария Серафимова, ръководител на Катедрата по социология към Философския факултет на ЮЗУ "Неофит Рилски", студентите умело успяха да приложат в реална работна среда придобитите знания от проведените тематични модули. Търсейки подходящи източници за финансиране на проектните идеи и познавайки базисната нормативна уредба за кандидатстване, те успяха да развият практически умения и компетенции, които ще способстват за успешната им трудова реализация на пазара на труда сред водещите специалисти по местно развитие.


Още за: проект   ЮЗУ   икономика   Още от: Общество

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар