Илинден събра стотици миряни край храмове и оброчища в Симитлийско
Братът на нелепо загиналия миньор Асен Стойнев- Антон даде курбан край вековния дъб в село Ракитна. Село Градево празнува празника си навръх Илинден само с църковна литургия и курбан за здраве.
Празничен и тъжен бе Илинден тази година в Симитли. На територията на общината, на Св. Пророк Илия са наречени най-много храмове и параклиси. Местните обаче жалят за двамата миньори, нелепо загинали под земята- Асен Стойнев от село Полето и Христо Младенов от село Полена. Други двама техни колеги- Николай Михайлов и Иван Лазаров от село Крупник вече шести ден са в неизвестност, затрупани някъде в подземните галерии на рудник „Ораново”.
Заради трагедията в мината, отмениха празничните програми за Илинден в община Симитли. Празникът бе почетен само с църковна литургия, молитва за двамата миньори в неизвестност и курбан за здраве.
Около 500 миряни се събраха под сянката на вековния дъб с чудодейна сила край село Ракитна. Там, под дебелата сянка на дъба, преди 10 години е съграден параклис, наречен на Свети Пророк Илия. По традиция, на 20-ти юли миряни палят свещица за здраве и сядат на обща трапеза с вкусен курбан. Шест агнета бяха раздадени за здраве, едното жертвено животинче бе дарено от брата на загиналия миньор Асен Стойнев- Антон. В дома на Стойневи, на Илинден правят курбан за здраве, за първородния син на Антон- Илия. Заради трагедията, почернила семейството, жертвеното агне тази година бе дадено за курбана при параклиса Св. Илия в село Ракитна.
Без веселба, само с църковна служба и освещаване на курбан отбелязаха празника на селото местните в Градево. Вековната църква в центъра на селото носи името на Св. Пророк Илия. Сърце не му дало на селския управник Кирил Йосифов празник да организира в селото на фона на трагедията в рудник Ораново. Той, Кирил Йосифов е един от пострадалите и по чудо оцелели при взрива на газ гризу в рудника през март 2007 година. Местните в Градево запалиха свещ в храма в селото, хапнаха от курбана за здраве в ранен следобед на поляната край църквата.
Темата сред съборяните на Илинден тази година в симитлийска община бе черната новина от седмицата. Няма семейство в общината, което да не е обвързано по някакъв начин с рудника. Кой син изпраща на работа под земята, кой баща чака да се върне след работа в рудника, на кой дядо е разказвал за тежката работа на въглекопач под земята... Всички знаят реалността под земята. И с притаен дъх се молят да стане чудо, да има шанс за двамата млади мъже от село Крупник Николай Михайлов и Иван Лазаров, които все още ги издирват. Кметът на община Симитли Апостол Апостолов уважи църковния празник в Ракитна и Градево, сподели тревогата на местните.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.