Хвърлиха в паника “Благоевград-БТ”: Всичките 1000 работници болни от хепатит!
Притеснено, ръководството на дружеството разпореди на работещите да повторят кръвните изследвания, този път в “Медилаб”, откъдето дойде обратната диагноза: Няма нито един заразен
Лабораторията на частната клиника “Рубидент” хвърли в паника работещите в “Благоевград-БТ”, които са около 1000 души. При профилактични прегледи, направени в държавното предприятие по линия на пациентската организация “Хепафист”, преди няколко седмици лабораторията открила в кръвните проби на абсолютно всички изследвани хепатит. Съотношението между двете разновидности на хепатита В и С било 50 на 50. Притеснено от стряскащия резултат, ръководството на предприятието препоръчало на служителите си да дадат отново кръв за контролни изследвания в друга благоевградска лаборатория - “Медилаб”. Контролните проби били 100% отрицателни - тоест в нито един служител не било открито коварното заболявяне.
Първите изследвания платила “Хепафист”, за доброволните, които си направили, работниците и служителите извадили от джоба си по 10 лв.
Действително ни изкараха всичките болни, потвърди информацията инж. Стефан Вълков от фабриката. Като получихме първите резултати, се притесних, защото знам, че не би трябвало да имам проблеми с хепатита, но все пак “изследване” звучи авторитетно. Наложи се пак да ни боцкат, за да стане ясно, че сме здрави.
Вчера телефонът на лабораторията в “Рубидент”, чийто собственик е бившият шеф на здравната каса в Благоевград д-р Петър Календерски, даваше техническа повреда. Сестра обясни, че лабораторията временно не работи.
Гафът на колегите им активира отново работещите в 10 благоевградски клинични лаборатории да поискат с писмо от новия здравен министър Анна-Мария Борисова ясен регламент при какви условия една лаборатория получава лиценз, каква апаратура и специалисти трябва да има в нея и редно ли е Благоевград да съществуват мистериозни лаборатории като столичната “Рамос” и пловдивската “Аврора”, които от 2 години активно им измъкват голяма част от изследванията на кръв и урина. Става въпрос за милиони левове, изплатени от Здравната каса на тях, вместо парите да влязат в десетте благоевградски лаборатории. Любопитното е, че конкурентите от София и Пловдив имат редовни лицензи за извършване на дейността, но не и помещения, където да правят изследванията. “Рамос” например от 2 г. работи в Благоевград на мобилен принцип - праща коли, които идват в областния център на Пиринско и обикалят по списък джипита и специалисти, наети срещу сериозен месечен хонорар да си дават изследванията само на нея.
С тази лаборатория всъщност пикаеш в Благоевград, а урината ти се изследва в Пловдив или Стара Загора, където “Рамос” е сключила договори с други лаборатории, обясниха процедурата на действие лекари.
В писмо до Регионалната здравноосигурителна каса /РЗОК/, Регионалния център по здравеопазването /РЦЗ/ и Министерството на здравеопазването още миналата година благоевградските лаборатории алармираха за нелоялните конкуренти и предизвикаха проверка в Благоевград на Националната здравна каса. Сигналът беше обемист и конкретен: основният проблем е, че лабораториите-пришълци работят чрез посредници, наричайки ги филиали, които нямат лиценз за микробиологични, вирусологични и др. дейности, алармираха лекарите. В Благоевград например съществуват 3 такива филиала, от които с най-голяма активност работи МДЛ “Unidiamed”, която е регистрирана само като клинична лаборатория и извършва изследвания в областта на микробиологията, вирусологията и клиничната патология. В Петрич има 4 такива филиала и т. н., уточняват авторите на сигнала.
“Пратениците на тези лаборатории обикалят медицинските практики, клинични лаборатории и болници и обещават процент от стойността на заявените изследвания, очевидно е, че за да се покрият тези нерегламентирани плащания, се икономисва от самото изследване, тоест лъже се Здравната каса. По въпроса с нерегламентираните плащания е наясно и председателят на УС на НЗОК д-р Емил Райнов, тъй като публично в негово присъствие общопрактикуващ лекар направи изявление, че е получавал пари от гастролиращите лаборатории”, пишат в писмо микробиолози, вирусолози, имунохематолози, клинични лаборанти и др. от Благоевградска област.
Според тях тези лаборатории нарушават правата на здравноосигурените да си изберат сами кой да ги изследва и с комисионите са вкарали лекарите в схема. Основното е обаче качеството на изследванията и гафа с кръвните проби на работещите в “Благоевград БТ” е шокиращ.
Според д-р Галя Йорданова от НЗОК, извършила през март проверката на територията на РЗОК - Благоевград, сигналът на благоевградските лаборатории е потвърден. Масово нарушение е липса на час на вземането на пробите върху епруветката и невъзможността да се изчисли срокът на годност на съответната проба. Съгласно указание -3 от 1999 г., подписано от тогавашния министър на здравеопазването доц. П. Бояджиев, взетата урина трябва да се изследва в лаборатория в рамките на 6 часа, като през това време трябва да се съхранява в хладилник при температура 4-6 градуса. Максималният срок за изследване на гърлени, носни секрети, ликвор и храчка е 2 часа, а материалите за анаеробно изследване /на гной от абцеси, рани и др./ - до 30 минути. За половин час никой не може да стигне от благоевградската поликлиника дори до “Струмско”, камо ли до Стара Загора, където “Рамос” носи изследванията на благоевградските пациенти, обясняват микробиолозите.
В РЗОК - Благоевград не можаха да кажат колко изследвания на биологичен материал се правят всеки месец и каква сума плаща касата за тях, но по официални данни в България работят над 1000 лаборатории, които имат бизнес за около 200 милиона лв. годишно. В РЗОК признаха и че не водят статистика кое джипи и специалист с коя лаборатория работи.
Шефът на РЦЗ д-р Анатоли Тачов и пресаташето на Здравната каса Даниела Петкова уточниха, че “Рамос” има всички разрешителни за работа и не могат да я проверяват, защото регистрацията й е в София.
Вчера Националното сдружение, в което са обединени клиничните лаборатории, трябваше да се събере в София и да изготви общи и конкретни предложения до здравното министерство какво трябва законодателно да се промени, за да не се стига до абсурда в “Благоевград-БТ”.
Имаше едни такива профиактични прегледи по времето на ректорвството на проф. Гюдженов. Административния персонал и преподавателите чрез натиск и шантаж бяха вкарвани в една зала (обикновено някоя от заседателните) и минаваха на конвейер, а докторите дори не си обличаха бели престилки. А да поискаш да им научиш името - айде де????!!!!!! Преглеждаха по десет човека наведнъж, а "пациентите" сами им казваха какво да пишат в картоните. Поне не ни слагаха диагноза и не се прикриваха - беше ясно за какво става въпрос. И така - няколко години подред. Точна илюстрация на казаното от Психарка!
Жалко, че не помня фирмата. Но не е зле някой да се разрови из документацията и да види кое от къде е.
Доста цветущ език е използван в статията, от която лъха на пристрастност, което пък е сигнал за слаба журналистика.
Статията наистина е наситена с личен негативизъм или по-скоро е от типа платени статии с цел злепоставяне. Въпросът е кой има изгода да топи тези лаборатории??? Може би героят на фентъзито?
А и цялата публикаця е доста странна.И въобще какво трябваше да разберем от тази статия?
Смятам, че просто някой много се тревожи от вдигането на летвата. Много тъжно!
Намери си друг форум, тук не си подходящ. Пасваш само за злонамерено дрънкане, ама това не е интересно. И не забравяй да си миеш ръцете.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.