Хванаха благоевградчани да се возят с менте карти в градския транспорт
Петър Демерджиев не иска да обвинява никого за манифактурното производство, което сериозно подкопава приходите на дружеството
Фалшификатите са преснимани от документите на Елена Иванова, която държи павилион срещу пощата в Благоевград
3 фалшиви карти за градския транспорт иззеха в рамките на 2 дни контрольори по линиите на благоевградските автобуси №1, №2 и №3. Ментетата са бледосиньо копие на оригинална карта, издадена на работничката в павилиона срещу пощата в Благоевград Елена Иванова.
Всичките носят един и същи сериен номер “Образец 4 А-2009, - 003450”. Лицето и гърбът на картата са снимани цветно на тънки листове, скрепени неумело една с друга директно с ламинат, който се отваря без проблем. Оригинални и различни са само снимките на лицевата страна на картата.
Вчера на бюрото на шефа на “Пътнически превози” в Благоевград Петър Демерджиев бяха подредени една до друга оригиналната карта на Иванова и ментетата, а Демерджиев описваше данните им и последователността на откриването в сигнал до полицията с копие до прокуратурата.
“Първото открито менте беше на Божидар Митов, картата е на стойност 22 лева, колкото са пенсионерските за един месец, разказа Демерджиев. Контрольорката се усъмнила заради по-бледия цвят на хартията и ми я донесе. Веднага проверихме в дневника на автогарата на кого е записана картата с - 003450 и установихме, че е на Елена Иванова. Още преди да се срещна с нея, уведомих останалите контрольори да следят за фалшиви карти със същия номер и до следващия ден ми бяха донесени още 2. Втората е на името и със снимката на Юлия Пецева, на гърба й е написана стойност 28 лв., колкото струват картите за градския транспорт за работещите. Третата е на Филип Георгиев, който опитал да се скрие - щом контролата поискала да му изземе картата, той я издърпал от ръцете й и отрязал снимката си, за да няма доказателства, разказа шефът на “Пътнически превози”.
Не мога да обвинявам собственичката на оригинала Елена Иванова, защото преснимането може да е дело на внук, син или някой друг неин близък, но когато се срещнах с нея тя не ми даде никакво обяснение, само си поиска обратно картата, а аз й препоръчах да си я търси от полицията, каза Демерджиев.
Той уточни, че няма идея колко ментета са изкарани на пазара от тази карта, но миналата година имало аналогичен случай и били открити десетки фалшиви, също снимани от един оригинал. Тогава Демерджиев пак подал сигнал в Областна дирекция на полицията, но още няма обратна информация дали е започнала проверка и докъде е стигнала.
От Районна прокуратура - Благоевград уточниха, че при тях няма образувано досъдебно производство по такъв случай - изработка и разпространение на фалшиви карти за пътуване в градския транспорт.
Българският наказателен кодекс квалифицира това деяние като документно престъпление. Според чл. 308, ал. 3, когато съставянето на неистински официален документ е извършено с цел имотна облага, наказанието е лишаване от свобода до 10 години.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.