Гърците се юрнаха през ГКПП Кулата, идват у нас за евтин бензин

09 януари 2025 07:09   6 коментара   20307 прочита


Гърция поддържа едни от най-високите средни цени на бензина и горивата в Европейския съюз  

 

На граничния пункт Промахон- Кулата , свързващ България и Северна Гърция, дългите опашки от чакащи да преминат автомобили и камиони са изчезнали, а митническите сгради изглеждат празни, според „Прото Тема“. Това безпроблемно пътуване вече накара много гърци да се отправят към България, за да заредят резервоарите си, заради по-ниските цени на българските бензиностанции.

 Колко печелят гърците, когато купуват бензин в България

Според последните данни на EU Oil Bulletin в края на декември един литър (0,26 галона) 95-октанов безоловен бензин в България се е продавал за 2,50 лева (1,28 евро/ 1,32 долара), докато по същото време в Гърция той се е продавал за 1,80 евро (1,86 долара). В същото време средната цена на литър бензин в България от 2015 г. до 2024 г. е била 2,23 лева (1,14 евро/ 1,18 долара), докато в Гърция цените устойчиво остават високи, като на моменти надхвърлят две евро (2,07 долара) за литър.,пише парите ни
 

Гърция поддържа едни от най-високите средни цени на бензина и горивата в Европейския съюз, главно поради наложения от гръцкото правителство данък върху бензина, който е почти два пъти по-висок от минималната граница, предвидена в законодателството на ЕС.

 

Като се има предвид всичко това, гръцки шофьор с автомобил, чийто резервоар побира 50 литра (13,2 галона), ще плати 64 евро (66,2 долара), за да зареди гориво в България, докато това в Гърция ще му струва 90 евро (93 долара). На практика това означава, че гръцкият шофьор, когато зарежда гориво в България, ще спести 26 евро (26,9 долара).

 

Макар че новото свободно движение между Гърция и България ще спомогне за укрепване на връзките между двете страни, някои изразиха опасения относно сигурността, а други посочиха възможно увеличаване на незаконните дейности, включващи незаконен транзит на стоки и вещества.

Гърците зареждат резервоарите си в България не е ново явление

Гърците, които живеят в близост до съседни държави като България и Турция, са пресичали границите, за да зареждат резервоарите си, години преди България да стане пълноправен член на Шенгенската зона.

През април 2024 г. Мария Зага, председател на Федерацията на бензиностанциите, отново алармира за жизнеспособността на гръцките бензиностанции в близост до граничните райони. Особено в периодите, когато цените на бензина в Гърция се покачват, казва Зага, гърците веднага се насочват към границата, за да заредят резервоарите си. В резултат на това гръцките бензиностанции в пограничните райони са призвани да оцеляват в условията на нелоялна конкуренция, създадена от сравнително по-ниските цени и данъчни системи в съседните държави.

Освен да зареждат автомобилите си, през годините гърците се стичат в България, за да пазаруват дрехи и дори хранителни стоки, тъй като цените там се оценяват на около 40 % по-ниски, отколкото в Гърция. 


 

 


Още от: Общество

Принтирай статия
6 коментара
09 Януари 2025 08:37 | ГРАЖДАНИН
Оценка:
7
 (
7
 гласа)

А ПЪК НИЕ, ПАЗАРУВАМЕ ДРЕХИ И ГОРИВА ОТ ГЪРЦИЯ, ЗАЩОТО СА ПО КАЧЕСТВЕНИ.


09 Януари 2025 09:52 | Стига опорки на гроб
Оценка:
6
 (
6
 гласа)

Ами ще идват, ние как ходим при тях за евтин зехтин и най вече за качествени храни


09 Януари 2025 12:28 | Данъчен
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Зехтина от Соня мечката е най фалшив Дани зет и го пълни в гаража


10 Януари 2025 08:53 | Митничаря
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Много фалшив "зехтин" продават гърците на българите, в тенекии с надписи Екстра вържин. Чисто олио но излиза по 7 лв/литър, особено вмагазини и складове близо до границите Промахон-Кулата. Вниманещо... вайте българи. Икайте проби от тенекията, но те не разрешават това. Купувайте зехтин само от магазини които дават проби и искайте касов бон, точно написан-наименование на стоката, грамаж, цена. Както и нашите им пробутват некачествени стоки, но гърците са от 1992 година в ЕС, капиталисти се, имат опит в пзаруване и пазарене когато купуват. Цял живот гъпците са били с високи доходи и са идвали у нас за пазаруване, както през Социализма, така и след 1989 год. Оратницираха туристически групи само за това. Гледахме как пълнят багажниците си с луканки, кашкавали, сирена, дрехи, сервизи, какво ли не-всичко беше качествено. Сега пене няма граници и хората от двете страни могат да пътуват необезпокоявании да пазаруват.... Има опастност от контпрабанди назабранени вещества истоки, на излизане на издирвани лица... и т. н.


10 Януари 2025 08:55 | Митничаря
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Извинете за техническите грешки... от клавиатурата на лаптопа са.


13 Януари 2025 10:58 | Джо
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Да го вдигнат на 3 € да ги прецакаме.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар