Градоначалниците Ал. Краваров и Н. Сакарев се срещнаха с екипа на арх. Вл. Баряков

15 септември 2010 00:14   4 коментара   22467 прочита


Европроект "Устойчиво развитие на туризма" ще обхване Веляновата къща, Дома на изкуствата, археологическите обекти "Шипотско", "Св. Иван", "Св. Никола" и "Карагонско"

Вървим с кмета на община Банско Александър Краваров и с градоначалника на Добринище Никола Сакарев към местността Св. Никола, намираща се в землището между двата града, където са живели преди хиляди години предците ни. Пътеката води до разкопките, където от 2003 г. се правят археологически проучвания. Докато се движим нагоре да видим докъде са стигнали работещите младежи с ръководител арх. Владимир Баряков, кметът Александър Краваров разказва за последните новости около историческите забележителности на територията на общината.

В момента се подготвя проект, с който общината ще кандидатства по приоритетна ос 3 "Устойчиво развитие на туризма", операция 3.1: "Подобряване на туристическите атракции и свързаната с тях инфраструктура" по схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG161PO001/3.1-03/2010 "Подкрепа за развитието на природни, културни и исторически атракции". Обектите, включени в проекта са, Веляновата къща, Дом на икуствата, археологически обект "Шипотско", археологически обект "Свети Иван", археологически обект "Свети Никола" и археологически обект "Карагонско". Предвидените дейности в рамките на проекта са:

1. Реставрация, консервация и експониране на археологическите обекти "Шипотско", "Свети Иван", "Свети Никола" и "Карагонско".

2. Развитие на културно"историческите атракции, интерпретация и анимация

Велянова къща " водещ обект: оформяне на експозиционна площ, създаване на информационен център, изграждане на център за обучение и тематични семинари.

Дом на изкуствата - изграждане на археологически музей за експониране на културно-историческите ценности, създаване на втори информационен център и център за маркетинг и реклама на атракциите.

3.Изграждане на техническа инфраструктура до атракциите - археологическите обекти "Шипотско", "Свети Иван", "Свети Никола" и "Карагонско".

3.1. Реконструкция и рехабилитация на пътища

3.2 Изграждане на електро и ВиК мрежа

3.3. Изграждане на екопътеки до атракциите

4. Изграждане на дребномащабна техническа инфраструктура в зоната на обектите - археологическите обекти "Шипотско", "Свети Иван", "Свети Никола" и "Карагонско".

4.1. Направа на алейна мрежа в зоната на обектите

4.2. Изграждане на паркинги

4.3. Направа на ефектно осветление на обектите

4.4. Съоръжения за събиране на отпадъци и тоалетни

5. Изграждане на зони за отдих до археологическите обекти

5.1. Изграждане на зелени зони

5.2. Монтаж на съоръжения за отдих

5.3. Изграждане на площадки за наблюдение

6. Направа на информационни центрове в зоната на обектите - археологическите обекти "Шипотско", "Свети Иван", "Свети Никола" и "Карагонско".

6.1. Монтаж на преместваеми павилиони

6.2. Монтаж на рекламни, информационни и указателни тaбели

7. Ремонт и реконструкция на сгради

7.1. Преустройство на сутеренни помещения в сградата на Дом на изкуствата в археологически музей. Оформяне на отделен вход за музея с достъп за хора с увреждания. Създаване на външна експозиционна площ

7.2. Ремонт на Велянова къща - реставрация и консервация на стенописите. Експониране на скривалище и тоалетна. Оформяне на двора и направа на система за напояване и ефектно осветление за експозиционните площи. Реконструкция на обора в заседателна зала за тематични семинари.

Уморените от работа младежи ни посрещат с усмивка и с радост се снимат с кметовете на Банско и Добринище. Ние разглеждаме разкопките, след което успяваме да поговорим с ръководителя на децата Владимир Баряков:

- Г-н Баряков, кога започнаха археологическите проучвания?

- В община Банско от 1986 г., а в м. Св. Никола от 2003 г.

- Криза е. Как се справяте с финансите?

- Това не е първата криза, но чест прави на общинското ръководство и лично на кмета Александър Краваров, на Общински съвет - Банско и на колегите от музеен комплекс, които винаги са подхождали с разбиране към археологическите проучвания, подкрепяли са ни и ни осигуряват необходимите средства.

- А за тази година?

- Ние работим по дългосрочна програма, а за тази година са гласувани пари от общинския бюджет, които са ни напълно достатъчни.

- Какво ново на Св. Никола?

- Вече сме убедени, че разкриваме един древен град с прекрасна архитектура и укрепителни съоръжения, който е съществувал със сигурност от II-XVII век сл. Хр., но се откриват и материали от по-ранни периоди, до III-II век пр. Хр.

- Какво е било населението в този град?

- Със сигурност тракийско, което е приело християнството още през IV-V век сл. Хр., което прави четири века преди официалното приемане на християнството в България.

- Какво откривате през този сезон?

- В момента продължава разкриването на жилищните постройки в най-югозападния край на обекта. Разкрива се част от некропола, който е от два периода, и, разбира се, продължаваме разкриването на крепостните стени на вътрешния град, който е с площ около 6 декара.

- Значи има и друг?

- Да. Според сондажите ни става въпрос за селище с размери 25-30 декара.

- А какво предстои?

- Най-важното е да обработим материалите, да свържем епохите и събитията на това население и да ги предоставим на Музеен комплекс - Банско, за да бъдат експонирани в новосъздаващия се археологически музей. Така ние ще зарадваме гражданите и гостите на Банско с най-интересните открития.

- Значи вие имате достатъчно материали?

- Има всичко. Каменните зидове на помещенията, които са направени на хоросанова основа, са запазени на дълбочина до 3,20 метра. Строителната керамика, която откриваме, е с тонове. Открити са много оръдия на труда, железни оръжия, монети, накити, фрагменти от стъклени предмети. Разкритите гробове ни показват, че тук са живели хора с огромен ръст - някои до два метра.

С пожелания за ползотворна работа се разделяме с групата работещи и се връщаме в Банско, обнадеждени, че в най-скоро време ще научим още повече за това как са живели нашите прадеди.

4 коментара
15 Септември 2010 14:53 | Банско
Оценка:
3
 (
5
 гласа)

Със сигурност е съществувал много преди 2-ри век преди Христа, защото има много монети на Филип и Александър Македонски. Още преди век братя Молерови са събрали легенди за този град, и за надписа под водопада, но банските археолози се правят на ударени и казват, че нямало никакви сведения за обитаване на мястото и благодарение на техния нюх са направени тези открития. Дано не опорочат всичко и да спрат разкопките, както в местността Юлен.


15 Септември 2010 16:29 | Банско1
Оценка:
4
 (
6
 гласа)

Още през 1926 год. под ръководството на извесния учител Ангел Балев в месноста Шипоцко са правени разкопки на гробове в които са намерени скелети на хора с дължина 2.5м. В древни времена са живели мирулюбиво племе с голям ръст.


21 Септември 2010 10:15 | анонимен
Оценка:
-1
 (
1
 гласа)

Свети Никола е Добринишко землище......


27 Септември 2010 18:26 | мери
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Това е разкошен град. Стратегическо място на няколко часа от Бяло море и също толкова от
разкошният Пирин , минерална вода , археологически разкопки единственото което му липсва е
посещения от извън земни. Много бих искала да науча повече за създаването и първите обитатели на Добринище.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар