Горещините активираха гръцката “миризлива бомба” да трови 10 000 жителина квартал “Струмско”
Така изглежда домашният рай в Старо Струмско, но миризмата на градска тоалетна от станцията го превръща в миризлив ад, оплакват се новодомците
Новодомци пред в. “Струма”: Построихме си рай, а живеем в ад, имаме къщи с дворове за стотици хиляди лева в района на злополучната пречиствателна станция за 12 580 465 евро
Горещите месеци юли и август активираха “миризливата бомба”, с която ежегодно новопостроената от гърци през 2009 г. пречиствателна станция за 12 580 465 евро залива с миризма на градска тоалетна хилядите жители на квартал “Струмско”, разказаха с отчаяние благоевградчани.
Вложили сме всичките си спестявания, взели сме и заеми, за да построим за семействата си мечтаната от всеки нормален човек къща с двор, а вместо в малък рай всеки ден се озоваваме в миризлив ад, оплакаха се новодомците Сергей Лазаров и Любомир Атанасов, които от две години живеят в еднофамилни къщи в Старо Струмско. Те са, така да се каже, първи пост по пътя на фекалните миризми, които в горещите летни месеци като по часовник тръгват, носени от течението на река Струма, към квартала.
Не смеем гости да поканим, да не говорим, че малките деца като излязат да играят на двора, си слагат щипки на носа, за отваряне на прозорците и дума не може да става. Зловонието се провира и през климатиците в стаите, възмущават се новодомците.
Наоколо се строят в момента поне 10 нови къщи, очевидно към района има голям инвеститорски интерес. Ходили сме до самата пречиствателна станция, опитвали сме се да разговаряме с отговорните фактори, да ни обяснят какъв е проблемът и дали нещо ще направят, защото е ненормално да пускат в експлоатация станция, която или не е готова за работа, или някой яко е крал от парите и нещо не е направено както трябва, включват се в разговора братята Александър и Георги Бобошевски, които живеят в панелните блокове в по-отдалечен район на “Струмско”, но и те не са пощадени от “ароматите”.
Още при пуска на пречиствателната станция, която бе официално открита от тогавашния министър на околната среда Джевдет Чакъров през февруари 2009 г., проблемите с миризмата започнаха буквално на следващия ден.
Вместо да се радват на придобивката, десетината хиляди жители на благоевградския квартал започнаха трескаво да събират подписка за затварянето й. Набързо над 2000 души застанаха с имената си под искането, заради което кметът на Благоевград Костадин Паскалев се видя принуден да предприеме действия, въпреки че пречиствателната станция документално е на разпореждане към МОСВ, а ангажименти за гаранционна поддръжка има самата фирма-изпълнител на обекта - гръцкият консорциум “Темелиодоми С.А. енд Джей енд Пи Авакс С.А.”. Фирмата спечели поръчката, която се финансира 70% по програма ИСПА и 30% българско съфинансиране, през 2003 г.
По същото време България още не е член на ЕС и за големи инфраструктурни проекти с европейско финансиране огромно влияние оказват европредставителите, какъвто тогава е Димитрис Куркулас, който бе член на делегацията на Еврокомисията за присъединяването на България. С неговото име се свързва още един проект на гръцка фирма, който в Пиринско претърпя фиаско - незавършеният път Разлог-Гоце Делчев, който трябваше да се изгражда отново от гръцка фирма “Продефтики”.
И така, след първата жалба на жителите РИОСВ прави проверка и съставя констативен протокол, с който потвърждават за наличието на миризма, според него всичко е според закона и в съответствие с нормативните изисквания, а самият обект има едногодишен период за достигане на технологичните параметри и устойчив режим на експлоатация.
Община Благоевград ангажира на свои разноски световноизвестния експерт проф. Иван Секулов, който е член на Германската академия на науките и почетен професор на два хамбургски университета в сферата на строителството и технологиите, който прави стряскащо заключение: проектът на пречиствателната станция не отговаря на изискванията на ЕС, а части от използваната технология датират от 30-те години на миналия век. На технически език, обяснението е следното: откритите изгниватели и калоуплътнители са едни от основните източници на неприятната миризма на фекалии, тъй като излишната утайка, изнесена от системата, не е стабилизирана и е с висока остатъчна органична част.
Проверката на учения установява още, че има допуснати технически отклонения при самото строителство - входната шахта към пречиствателната станция е с грешна дълбочина, което прави невъзможна регулацията на притока на отпадъчна вода.
По този начин се смесват мръсните води с дъждовните и използването на съоръжението става неефективно. Той препоръчва за спиране на лошата миризма да се вземат специални мерки и фирмата главен изпълнител да отстрани проблема, тъй като съоръжението е в гаранционен период. Той дори изразява становище, че проектът не е изпълнен по препоръките на ЕС, заради което трябва да се потърси отговорност от проектантите за избраното от тях технологично решение. То не било съобразено и с температурните особености на района, които са причинител на силната миризма.
Според термалната карта максималните температури в Благоевград достигат 39 градуса през юли-август, а приложената технология не е отчела този негативен фактор.
След препоръките на учения общината възлага срещу 10 000 лв. от бюджета си на фирма “Делфин Проект Екотехника” ООД да изготви експертиза и проект за реконструкция на пречиствателната станция, за да се реши проблемът. Идейният и работният проект вече са депозирани в МОСВ през юни и очакват одобрение за финансиране по ИСПА. Открит остава въпросът кога ще стане това и дали след година жителите на “Струмско” отново ще трябва през лятото да ходят с противогази в квартала си. Не е ясно и защо до момента не е поискана сметка от гръцката фирма “Темелиодоми С.А.енд Джей енд Пи Авакс С.А.” за неостранените проблеми по време на гаранционния срок на станцията.
По същия начин без последствия се размина и фирма “Продефтики”, която провали реконструкцията на пътя Разлог-Гоце Делчев.
ЕЙЙЙЙЙ. И ЕДНО ЗАГЛАВИЕ НЕ МОЖЕТЕ ДА НАПИШЕТЕ ГРАМОТНО!!!!!
Не искам хора като Плочката и Лазар Причкапов да ни управляват хубавия град. Търсете под дърво и камък човек да се намери на всяка цена. Пример един професор от ЮЗУ.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.