Ген. Ваньо Танов пристига в сряда да провери 20-процентното редуциране на състава в Пиринско с нарочените за съкращение служители
Жива охрана дублира камери и кучета в Митница Югозападна, 20 души “тежко болни”, за да се спасят от уволнение
Агенция “Митници” обяви конкурс за охранителна фирма, която да поеме опазване сигурността на благоевградските и гоцеделчевските митничари. Става въпрос за жива охрана, която ще бъде локализирана около входовете на административните сгради и ще “прецежда” посетители. Така митница Благоевград ще стане най-охраняваното здание в областния център на Пиринско, защото освен това тя е опасана с камери, има на разположение кучета и всеки митничар без всякакъв проблем и с предимство, с оглед рисковата страна на професията си, може да получи служебно оръжие.
Наистина е обявена малка обществена поръчка, защото предишното ръководство е сключило договора за жива охрана само за 1 година и сега изтича, щеше да бъде по-удобно фирмата, която ще се избере, да поеме едновременно и охраните в Кюстендил и Кулата, но там договорите изтичат много по-късно и няма да стане, потвърди информацията началникът на Митница Югозападна Николай Шушков.
Според източници на “Струма” от Агенция “Митници” харченето на пари за жива охрана при наличието на камери и в условията на икономическа криза е излишен разход, конкурсът обаче вече е обявен и няма как да се спре. Любопитното е, че още докато бил шеф на РМД - София, Н. Шушков направил конструктивно писмено предложение във връзка с живата охрана на административните митнически сгради - тя да се поеме от съкратени служители на митницата, като по този начин се спасят от безработица част от тях, но идеята му останала забутана в някоя папка.
Междувременно вчера стана ясно, че в сряда в Благоевград пристига началникът на Агенция “Митници” Ваньо Танов. Очаква се той да се отбие на връщане от Македония. Митничари предполагат, че големият шеф ще провери как са минали съкращенията при тях и ще даде яснота по един въпрос, който ги вълнува отдавна - какво ще стане с щатовете на двайсетината техни колеги, които попаднаха в първоначалните списъци за 20-процентни съкращения миналия ноември, но успяха да извадят решения от ТЕЛК за болни сърца, диабет, хипертония и т.н., но получиха закрилата на закона и останаха на работа. Единият вариант е агенцията да обяви втора вълна съкращения, за да се освободи от 20-те излишни за Югозапада щата, другият е поне през тази година да остави нещата в този им вид.
Добре си плетат кошниците днешните управляващи на ЮМ и АМ.
Контрабандата на цигари удря бюджета със 150 млн. лв.
Според изследване на МБМД 15 на сто е нелегалният внос
Бюджетът губи около 150 млн. лв. годишно от неплатени акцизи върху контрабандно внесени цигари, съобщиха от Асоциацията на производителите и търговците на тютюн и тютюневи изделия. Председателят на организацията Емил Димитров поиска "Булгартабак холдинг" да оповести официално пазарния си дял.
Според изследване на МБМД близо 15% от продаваните у нас цигари са контрабандни. Изследването на МБМД е сред близо 5000 човека и показва, че 14,6 процента от тях пушат контрабандно внесени цигари, 20,1 на сто - легален внос. Така пазарният дял на "Булгартабак" се изчислява на 65,3 процента.
От Асоциацията на производителите и търговците на тютюневи изделия посочиха, че и според тяхно изследване нелегалният внос държи около 15 на сто от пазара на цигари. Според Димитров в развитите европейски страни процентът контрабанда е сведен до 5 на сто. Той призова да се затегне режима особено
Очаква се, че при вдигането на цената на всички цигари, да има опити за активизиране на нерегламентирания внос, коментира Димитров. Ще бъде направено предложение старите бандероли при продажбата на цигари да важат до 31 март 2009 г., съобщи Димитров. По думите му в момента се наблюдава засилено запасяване с бандероли от фирми вносителки. По данни на МБМД 49 процента от мъжете и 41 на сто от жените у нас пушат. Първоначалният спад в броя изпушени цигари след предишното повишаване на цените вече е преодолян и наваксан, показват данните на агенцията.
СЪВЕТЪТ ЗА МИТНИЧЕСКО СЪТРУДНИЧЕСТВО
Чл.8. Управление на човешките ресурси
Прилагането на добре обосновани политики и процедури за управление на човешките ресурси играе водеща роля в борбата срещу корупцията в митниците. Практиките за управление на човешките ресурси, които са доказали своята ефикасност при контролирането или премахването на корупцията в митниците, включват:
• осигуряване на достатъчни заплати, друго възнаграждение и условия, за да може митническите служители да поддържат приличен стандарт на живот;
• набиране и задържане на персонал, който има и може да поддържа високи стандарти на интегритет;
• осигуряване на процедури за избор и повишение на персонала в зависимост от заслугите, без пристрастност и протежиране; • гаранции, че решенията за разпределението, ротацията и преразпределението на персонала отчитат необходимостта от премахването на възможност
• осигуряване на адекватно обучение и професионално развитие на митническите служители при набирането им и по време на тяхната кариера, за да се насърчава и засилва непрекъснато важността на поддържането на високи етични и професионални стандарти; и
• прилагане на подходящи системи за оценка и управление на изпълнението на служебните задължения, които укрепват добрите практики и които поощряват високи равнища на личен и професионален интегритгет.......Продължават.....
Борисов е поставил на Танов пет персонални задачи: да спре контрабандата, да прекрати злоупотребите с акцизи, прозрачност в действията на митниците, взаимодействие с неправителствените организации и проверка на сигналите за нарушения, публикувани в медиите.
„Като бивш директор на ГДБОП познавам контрабандните канали и участниците в тях от двете страни“, заяви при представянето си Ваньо Танов. Той отказа да каже кои лица от високите етажи на властта са държали чадър над сивата икономика, както заяви при напускането си на ГДБОП през 2007 год......ДЕЙСТВАЙТЕ ГЕН.ТАНОВ.ОЧАКВАМЕ ЗАДАЧИТЕ НА ПРЕМИЕРА ДА БЪДАТ ИЗПЪЛНЕНИ.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.