Формация „Леб и вино” с нови инициативи, възраждащи културата на Пиринския край

16 декември 2009 00:13   13388 прочита
Участници от с. Яково на Старовремския събор в с. Спатово показват мелене на „бунгур” с камъни
Участници от с. Яково на Старовремския събор в с. Спатово показват мелене на „бунгур” с камъни


Участници от с. Яково на Старовремския събор в с. Спатово показват мелене на „бунгур” с камъни

Серия от старовремски седенки, часове по фолклор в училища и детски градини и нова школа по автентичен фолклор са само част от идеите на „Леб и вино”, осъществени в гр. Сандански и района.

В продължение на половин година ще бъдат осъществени истински традиционни седенки в селата Никудин, Лебница, Склаве, Игралище и др.. Участниците са деца от Клуб „Леб и вино”, ЗПГ „Кл. Тимирязев”, гр. Сандански, ръководени от Яне и Елена Каменарови, както и тези, които се очаква да знаят как се прави седенка-бабите и дядовците от селата на почтена възраст, с удоволствие показващи своите умения и знания на по-младите.

Първата такава среща между поколенията се състоя в с. Яково. Седенкарски песни, автентични хора и много споделени рецепти за вкусни старовремски ястия бяха показани на момичетата от гр. Сандански, с надеждата, че те ще продължат традицията един ден. Младите научиха как се опява мома, за да се ожени, както и старовремски закачки за млади, които искат да споделят тайно своите чувства. Едно от позабравените занимания-предене с хурка също стана обект на интерес от страна на девойките от Земеделската гимназия.

Формация „Леб и вино” стартират и изненада за по-малките ученици в гр. Сандански.

С помощта на бизнесмени ще бъдат осъществени часове по фолклор в основните училища в Сандански през следващата седмица. Инициативата се казва „Роден край 2” и има за цел децата от района да се запознаят накратко с традициите на техните предци-как са се правели носии, какво е кемене, и как се прави гайда и много други са знанията, които предизвикват интерес сред съвременното поколение.

„Подобни часове направихме преди две години във всички училища и имаше голям успех сред учениците. От 700 деца участвали, само 6 знаеха какво е кавал, а след нашите часове всички научиха как се свири и от какво се изработва, а много от тях дори се опитаха да посвирят.”, разказа Елена Каменарова.

От 1 януари започва нова школа по автентични танци и песни за любители, с преподаватели Формация „Леб и вино”. Срещите за разтоварване от тежкия ден в старовремски стил ще бъдат осъществявани 2 пъти в седмицата в Читалище „Отец Паисий”, гр. Сандански. Основната идея е хора от града и околните села да се научат да танцуват, както и да се срещат чрез фолклора-като техните предци. Според Яне и Елена това ще им носи много радост и удовлетворение. За повече информация и записвания се можете да се обърнете към мениджъра на Читалището г-ца Магдалена Христова.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар