Фармацевти от Благоевград и региона стачкуваха със затваряне на аптеки за два часа срещу изменения на наредба дн
Фармацевти от Благоевград и региона стачкуваха вчера срещу изменения на Наредба №4, като затвориха аптеки за два часа. За да изразят своята позиция, фармацевти протестираха пред сградата на Регионалната здравноосигурителна каса в областния център.
Пред журналисти председателят на Регионална фармацевтична колегия (РФК) – Благоевград Евгени Антонов каза, че мотивите за стачните действия са промени, обсъждани в Наредба №4, предложени от Министерството на здравеопазването и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), които касаят изписването и отпускането на лекарствени продукти. В случай, че тези промени бъдат приети, аптеките няма да имат финансов смисъл да работят с НЗОК, посочи Антонов, предаде БТА.
Той даде пример с таксата за отпускане на лекарствен продукт по протокол, което към момента е шест лева.
За да заплатя това скъпоструващо лекарство, отпуснато по протокол, на търговеца, от когото съм го получил, междубанковият превод струва същата сума – шест лева, посочи Антонов. За изпълнена рецепта по НЗОК аптеките получават такса от пет лева. Ако таксата остане в същия размер, а всички лекарства на пациента минат в едно предписание, реално погледнато ние ще си плащаме, за да можем да работим със Здравната каса, отбеляза председателят на РФК – Благоевград. По думите на Евгени Антонов тези промени ще засегнат най-вече обектите с по-нисък капитал. Самият той е подал заявление по електронен път, с което дава предизвестие за прекратяване на договора със НЗОК, ако промените бъдат приети.
Магистър-фармацевтът Цецка Алексиева, която днес се включи в стачката на фармацевтите, каза, че има малка аптека, а 80% от работата е свързана с лекарства по Здравната каса. В случай, че се приемат предвидените промени, пред нея стоят два варианта – да фалира или да работи с минимални приходи, отбеляза тя.
За БТА председателят на Национална аптечна браншова организация (НАБО) и заместник-председател на РФК – Благоевград Константин Качулев каза, че с реимбурсирането на 52 броя лекарствени продукти за сърдечно-съдови заболявания броят на пациентите се е увеличил, съответно и броят на рецептите. Това, което ние в НАБО изчислихме, е, че вследствие на тази промяна имаме 13% увеличение на приходите към аптеките, но и 21% увеличение на работата, каза Качулев. По думите му това означава увеличено работно време за магистър-фармацевтите и двойно увеличение на надниците.
Константин Качулев посочи, че реимбурсацията на дадени лекарства е само за най-евтиния препарат от съответната група. Ако пациентите продължават да доплащат в аптеките, не е заради надценка, защото аптеките нямат право на такава, тъй като получават по пет лева за обработена рецепта по Здравна каса и шест лева при протоколно лекарство, отбеляза Качулев.
Във връзка с подготвяните промени председателят на НАБО каза, че в момента на рецептурната бланка се изписват три лекарства, за които аптеките получават пет лева. При шест, осем или 10 лекарства Здравната каса ще плати съответно 10-15-20 лева, отбеляза Качулев. С промените се предвижда да има лекарствен списък, от който да могат да се изписват по повече от три лекарства на рецептурна бланка, а заплащането към аптеките отново да е пет лева. С новия ред приходите на аптеките от таксите за лекарства по Здравна каса ще са с около пет пъти по-малко, посочи Качулев.
Държавата правилно предприе тази стъпка да вкара на 100% реимбурсация на лекарствата, защото много хора се лекуваха спорадично, сега и повече хора решават да плащат осигуровки, за да имат право на тези безплатни лекарства, каза още Константин Качулев, но отбеляза, че не следва това да е за сметка на аптеките. По думите му много негови колеги вече внасят предизвестия за прекратяване на договорите със Здравната каса.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.