Фалшивите препарати съсипаха овошките, ако цената на прасковите падне под 50 ст./кг, няма смисъл да работим...
Ангел Ангушев счита, че акцията на данъчните и митничарите за спиране на контрабандата по границите е ударила дребния производител
Бившият бригадир с 30-г. стаж в ПАК “Беласица” Д. Куцинов подрязва 1 дръвче за 1,5-2 лв. надница
Овощарите в Петричка община излязоха на резитба в градините. Ангел Ангушев и 29-годишният му син Петър в землището на село Беласица, на 5 километра от Петрич, започнаха резитбата в декар и половина праскови от четири сорта. Помагаше им техният роднина бригадир с 30-годишен стаж в Държавно земеделско стопанство и впоследствие Промишлено аграрен комплекс “Беласица” Димитър Куцинов.
На възрастта на Петър бях вече звеновод в Държавно земеделско стопанство, каза Димитър Куцинов.
Племенникът му Петър призна: Безработен съм, затова съм на полето.
Бащата Ангел Ангушев обяви собствената си прогноза за цените на прасковите през идващия сезон:
Говори се, че заради безработицата много хора в София ще останат без работа и цената на прасковите ще падне на 30 стотинки. А падне ли по-долу от 50 стотинки за килограм, ние няма никакъв смисъл да работим. Иначе през миналата година хубавите узрели праскови вървяха по 90 стотинки-1 лев за кило.
Димитър Куцинов си спомни:
По времето на ДЗС и ПАК “Беласица” нямаше такива болести, каквито сега има по прасковите. Всичко може би е заради фалшивите отрови, които наводниха пазара. Не знаем къде ги произвеждат, но те са като ракията менте, заради която умират хората. Пръскаме с тези отрови, а вредителите не умират.
По времето на АПК имаше организация. Председателят на ПАК “Беласица” - Петрич Димитър Мазнейков, каквото и да говорят хората за него, направи много неща. Едно време се направи масовизация, сега работим отделно...
Хората ме ценят. Навремето в Държавно земеделско стопанство бях 5-6 години звеновод, после станах бригадир. Аз съм с 5-ти клас образование. Ние си пишехме отчетните листове и ги давахме на бригадира, а той по цял ден си пиеше. Нищо че съм с пети клас образование, знам таблицата и можех да си правя отчетите. Гледам и череши в землището на село Беласица, сега помагам на роднините. На други хора рядко помагам. Така, като сме тримата, за ден режем по 15-20 дръвчета, зависи от големината. Едно време в ДЗС за 8 корена 11-13-годишни дървета надницата беше 4,60 лева. Ама това си бяха пари преди 35 години. Сега резачите, които работят по хорските ниви, взимат по 1,50- 2 лева на дръвче в зависимост от големината му, каза бай Димитър.
Докато режеше, той сподели и своето мнение за една от най-нашумелите през последните дни теми - октоподите:
Добре правят с октоподите, но може пак да няма никой осъден. Почнаха да ги пускат. Абе, като виждам, че ти действително си убиецът, отиваш веднага в ареста, няма какво да ти се чудим. Но сега ги пускат. Съобщиха по новините, чух го по телевизията, че щели да дойдат четири човека от Америка да ни учат как да съдим по бързата процедура. Да стане като в Гърция. Това, ако стане, е хубаво, трябва такъв закон. А не както сега става - отлагат, тоя се разболял, оня се разболял, някой в прокуратурата е мой човек, бута му в джоба 150 000-300 000 лева и край. Защото там се работи с такива суми. И гледаш го тоя човек станал милионер. Ние сме си прости, ама виждаме що става, убеден е бай Димитър.
Той смята, че проверките в края на миналата година за предотвратяване на контрабандата на плодове и зеленчуци, разпоредени от финансовия министър Симеон Дянков, са засегнали само богаташите, но Ангел Ангушев е на друго мнение:
Не за богаташите, за нас, обикновените производители, стана по-зле. Данъчните затвориха границите за тези, които вкарват нелегално продукция, но в същото време тези от вътрешните прекупвачи, които нямаха фирми, се изплашиха и избягаха от борсата, затова цената падна. Това продължи един месец, след което си продължи вносът от Гърция.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.