Ексшефът Д. Ризов осъди гл. прокурор Б. Велчев за неправомерно отстраняване от работа
Според окончателната присъда на ВКС от миналата седмица държавното обвинение трябва да му изплати 15 000 лв.
Бившият началник на отдел “Митническо разследване и разузнаване” в митница Благоевград /сега Югозападна/ Димитър Ризов осъди главния прокурор на България за сумата от 15 000 лв. С решение от 14 януари 2011 г. Върховен касационен съд /ВКС/ постанови окончателно решение без право на обжалване, че представяното от Борис Велчев държавно обвинение дължи тези пари на Ризов заради неправомерното му временно отстраняване от длъжност преди 6 години, нанесени неимуществени вреди и неизплатени заплати. Сагата на Ризов започва през юли 2004 г., когато тогавашният окръжен прокурор на Благоевград Христо Георгиев образува срещу него наказателно производство за неправомерно получени под формата на допълнително материално стимулиране 570 лв.
Заради производството Ризов е отстранен от оперативна дейност и отделът остава на автопилот в момент, когато се наблюдава бум на вноса на китайски стоки на изключително занижени цени. Тогавашният заместник-началник на Окръжна следствена служба в Благоевград Людмил Коюмджиев, който в момента е прокурор, повдига обвинение срещу Ризов на 28.09.2004 г. и определя парична гаранция от 5000 лв., намалена по-късно от Апелативна прокуратура - София на 1000 лв. По искане на следователя Коюмджиев Агенция “Митници” отстранява временно Ризов от работа.
Междувременно Национална следствена служба праща в Благоевград становища, че по случая няма данни за извършено престъпление и на 21 юли 2005 г. наказателното производство срещу бившия митничар е прекратено. Той от своя страна завежда гражданско дело срещу прокуратурата. През май 2007 г. Районен съд - Благоевград уважи изцяло исковата му молба за 15 000 лв., година по-късно Окръжен съд - Благоевград извади от сумата пропуснатите работни заплати, но с решението си от миналата седмица ВКС уважи окончателно иска в пълния му размер.
Ризов е вторият благоевградчанин, успял да осъди прокуратурата. Миналата година същото направи ексначалникът на “Електроснабдяване” Благой Бързачки, който също бе уволнен заради дълго проточило се разследване срещу него, прекратено по-късно поради липса на данни за извършено престъпление.
15-те хиляди лева ще платят обаче гражданите, а не отговорните магистрати.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.