Експертът по математика П. Лазарова даде задачи за гении на състезание за 7 клас и попари знанията и самочувствието на децата
Учениците от VII “г” клас в III ОУ са разочаровани от трудността на задачите на пробните “малки матури” и изпити за кандидатстване
За първи път само 3-ма ученици от ПМГ отиват на областен кръг, задача №24 без решение, №30 - с некоректно условие
Само трима ученици от Благоевград са се класирали за областния кръг на националното състезание-тест по математика за 7 клас след общинския кръг, който се проведе преди 2 седмици при огромен интерес от страна на учениците, установи репортерска проверка по сигнал на родители, които се оплакаха в "Струма", че експертът по математика в РИО Първолета Лазарова "надминала себе си", като дала изключително тежки задачи за ограниченото време.
Вместо децата да се "нахъсат" да решават повече задачи преди външното оценяване в края на учебната година, с резултатите от което ще се кандидатства в профилирани и професионални гимназии с прием след 7 клас, самочувствието им бе смачкано, защото масово не решиха всички задачи в първия модул, а болшинството имат нула точки на втория, ядосваха се родителите. Не е нормално само 3 деца от всички училища в града, при това и тримата от Математическата гимназия, да се класират за областен кръг, би било логично това да е статистика за класиране за национален кръг, смятат родителите.
Националното състезание по математика се провежда във формат, по който за първи път тази година ще се кандидатства след 7 клас. Първият модул, включващ 25 задачи, е задължителен за всички ученици, това е т.нар. външно оценяване, или както ги наричат "малките матури" и времето за работа е 60 минути. Седмокласниците, желаещи да кандидатстват в други училища, ще решават още 5 задачи във II модул веднага след приключване на работата по първия, като времето за работа е още 90 минути.
Нямаме нито един класиран ученик за областния кръг на състезанието по математика, съобщи директорът на III ОУ "Д. Талев" Михаил Спасов. Най-високият резултат е 68 точки от 100 възможни на Добрин Стоилов, явиха се 67 седмокласници. Имаме силни математици, но задачите бяха трудни за времето, което бе дадено за решаването им, коментира учителят по математика в III ОУ Николай Златарски. Потвърдиха го и учениците от VII "г" клас, разочаровани, че никой не е успял да се справи. Не е нормално на общински кръг от нито едно обикновено училище да няма класирани за областния кръг ученици, смята преподавателката в III ОУ Сашка Боюклийска. Задачите в I модул не бяха съобразени с нивото на учениците, както би следвало да е, а с нивото на математическите гимназии. От II модул би трябвало поне една от задачите да е достъпна за всички, т. е. нивото на трудност да е съобразено със знанията всички ученици. За първи път от III ОУ няма класирано дете за областния кръг на националното състезание, миналата година бяха 9. Задачите на олимпиадата по математика за 7 клас например бяха съобразени със знанията им, но пък при петокласниците тази година на олимпиадата задачите не бяха съобразени с учебното съдържание, бяха включено дроби, които още не са взели, каза математичката в III ОУ.
В Средното общообразователно училище с изучаване на чужди езици също за първи път няма ученик, който да представи школото на областно ниво, потвърди директорът Катерина Марчева. Шефът на VII СОУ Лилия Стоянова каза, че учителите по математика в училището, което ръководи, са притеснени, че и от техните възпитаници няма седмокласник, който да се е справил със задачите на общинския кръг, нещо, което досега не се е случвало. В IV ОУ също няма достатъчно добър математик, който да "прескочи летвата" до областно ниво.
От Регионалния инспекторат съобщиха, че 13 наши ученици са класирани за областния кръг на състезанието, обяви директорът на Природо-математическата гимназия Татяна Ядкова. 13-те деца са с резултати над 75 точки. Според регламента за провеждане на националното състезание-тест по математика за 7 клас, публикуван на сайта на РИО - Благоевград, до областния и до националния кръг се допускат ученици, получили от 85 до 100 точки. Такива в Благоевград са само Стефани Иванова с 88т., Ваня Борисова и Симона Проева с по 86 т. След тях са съучениците им Кристиян Бабулев с 84 т. и Симеон Божинов с 83 т., останалите са под 80. Всички са от паралелката с прием след 4 клас в ПМГ "Акад. С. Корольов" със засилено обучение по математика. Задачите от I модул не могат да се решат за 60 минути, или времето трябва да е повече, или задачите по-леки, заявиха седмокласниците в Математическата. Много време загубихме за задача -24, за да установим, че е грешно зададена, казаха Ваня и Симона. Неуместно е да не се прецени времето и трудността, болшинството от нас получихме повече точки на II модул, а това е още по-неуместно, тъй като се предполага, че със задачите в I модул трябва да се справят всички, а II е за напреднали, допълни седмокласничката Ваня Борисова. Съучениците й обясниха, че въпросната 24 задача била геометрична с 4 посочени варианта за отговор, от които нито един не бил верният. Задача -30 била с недобре зададено условие, което позволява двузначие, а решението е дадено в един вариант. Един от учениците обаче я е решавал по втория вариант и се чакало да кажат от инспектората дали ще го признаят за решение, тъй като грешката е в условието. Времето за решаване на задачите от I модул бе малко, а последните 3-4 задачи бяха доста по-голяма степен на трудност от задачите във II модул, коментира учителката на седмокласниците в ПМГ Нина Кавалджиева. Ако външното оценяване е аналогично на общинския кръг от националното състезание по математика, резултатите няма да са добри. Оказа се, че за 5 задачи във II модул учениците имаха 90 минути - предостатъчно време, а за първия не им достигна, това би трябвало да се коригира, допълни тя.
Математици от почти всички благоевградски училища коментираха, че и друг път се е случвало експертът по математика в РИО Първолета Лазарова да дава задачи за състезание с грешки.
Комисия съставя задачите за националното състезание-тест за 7 клас, заяви експертът П. Лазарова, но отказа да съобщи за "Струма" състава на комисията и каквото и да е по организацията и провеждане на състезанието. Помощник-директорът по учебната дейност на ПМГ, математикът Николай Каращранов, съобщи, че от РИО са казали да зачитат за вярно решена 24-та задача заради грешката. Любопитно е дали от РИО ще се опитат да замажат трагичните резултати на благоевградските седмокласници на най-ниското общинско ниво на състезанието и престараването на експерта П. Лазарова, като свалят долната граница от 85 на 75 точки, за да отчетат поне десетина класирани за областен кръг, защото сегашните резултати със сигурност поставят благоевградските ученици в дъното на класацията по интелигентност в страната.
Не се учудвайте, че в ПМГ са най-добрите резултати по математика. Бих се учудила, ако не е така. Там са събрани едни от най-талантливите деца на Благоевград. Създадена е конкурентна среда за развитието на математическите им способности. Има добри учители.
Пожелавам на класираните ученици да достигнат до националния кръг!
Съгласна съм, че едно 3 ще бъде достатъчно, но това не бива да успокоява децата и техните родители. Трябва да се стремят към по-добри резултати. Понякога един по-тежък тест даден на по-ниско ниво стимулира децата да положат повече усилия.
Успех на всички седмокласници!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.