Eгипетски лешояди в Кресненския пролом
![](/images/eye.gif)
![](https://www.struma.com/_thumb.php?tf=uploads/image/42/news17_95_77056.jpg&tw=530&th=510&tq=100)
![](images/spacer.gif)
Египетският лешояд е гнездящ вид за България, но със стремглаво намаляваща популация. От 50-60 двойки през 2000г, видът е представен само от 22-23 гнездящи двойки днес. Негативната тенденцията е световна и затова през 2007 г. египетският лешояд е записан като „застрашен“ в списъка на световно застрашените животни към IUCN.
Причините са комплексни и очевидно засега не са под контрола на природозащитниците. Като мигриращ вид, българските птиците прекарват зимата в Африка, а недемократичните политически режими и задълбочаващата се бедност там, правят условията за опазване на застрашените птиците все по-трудни. През 2000 година наблюдавахме предмиграционни струпвания на птици, които тръгваха заедно по дългия път на юг, като опитните и възрастни лешояди показваха правилната траектория за успешно преминаване на Средиземно море.
Намаляващата численост на балканската популация днес, води до предприемане на индивидуални миграционни преминавания на младите птици, което най-често свършва с погрешен избор на маршрут и удавяне в Средиземно море. За съжаление, развита Европа все още не се справя с варварските действия на определени хора, които продължават ненаказано да тровят и отстрелват защитени видове. Преди няколко седмици беше намерен мъртъв, поредният вероятно отровен египетски лешояд в района близо до Метеора, Гърция.
Последната двойка в Югозападна България гнездеше край село Илинденци през 2003, след което женската птица изчезна, а след 2007 и мъжката вече не е наблюдавана в района. През 2015, въпреки черната тенденция за вида, в района на Кресненския пролом, на площадката за подхранване за лешояди край село Ракитна, бяха регистрирани две възрастни птици.
Вероятно това са гнездящи птици от Гърция и Македония, загубили партньорите си и търсещи места с редовно наличие на храна, за да се заредят с енергия преди миграцията към Африка. Те са привлечени от новата колония белоглави лешояди в Кресненския пролом, създадена от Фонд за дивата флора и фауна (ФДФФ) след 2010 година. Районът на Пролома е вече пета година под грижите на природозащитниците и със съ-финансиране от Програма Лайф+ на ЕС. Възстановяването на световнозастрашени видове и новостроящия се „Център за диви животни“ в с. Ракитна, засега привлича студенти по биология и екология от цяла Европа, както и фотографи- натуралисти.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.