Ефективното използване на държавния дълг зависи от политиката по управлението му
"Управление на държавния дълг" е едно от последните заглавия на Университетското издателство, което - заради проблемите, които третира - ще предизвика любопитството на широк кръг читатели. Както подчертава авторката " гл. ас. д-р Елена Ставрова, преподавател по финанси в Стопанския факултет на ЮЗУ "Неофит Рилски", тъй като по правило държавният дълг е потребление на ресурс, произведен през следващи години или набран чрез плащане на данъци през бъдещи периоди, от политиката по управлението му се изисква ефективно използване на този ресурс.
Ето защо прилагането на разнообразни форми на управление като обслужване в срок, консолидиране, мораториум, преструктуриране, водене на преговори и обратно изкупуване или опрощаване е в контекста на общото състояние на икономиката на държавата-длъжник и възможностите й да обслужва поетия от нея държавен и държавно гарантиран дълг.
Финансовата система на България, която функционира в системата на паричен съвет, е настроена за покриване на Маастрихтските критерии за членство в Еврозоната. Паричните власти и Министерство на финансите по този повод провеждат консервативна политика по емисия на държавен дълг, реално са изключили емисията на ДЦК като инструмент за осъществяване на парична политика, вторичен ефект на което се явяват кризата в системното финансиране на важни области като здравеопазване, образование, пенсионно осигуряване. Така че монографията, разглеждаща проблеми, които стоят на вниманието на цялото общество, защото са насочени към съхраняване на главния фактор за държавата " човешкия, освен за подготовка на студентите от магистърската програма по публична администрация, е и с адрес към широката читателска аудитория.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.