Добра новина в Пиринско: Високата такса смет на пауза за година
Представителите на повече от 20 общини от Югозапада - кметове, експерти, общински съветници и председатели на ОбС проведоха няколко срещи по темата - нова такса смет, за да обменят опит. Всички до един подчертаха, че нямат готовност за въвеждането и от 1 януари догодина.
Всичко изглежда много добре на хартия, но на практика новата методика ще доведе до драстично поскъпване на такса смет. Например, ако до сега се е плащало 100 лева на апартамент в Благоевград, то след промяната такса смет ще стигне до 400 лева. Освен това общините ще трябва да научат гражданите на истинско разделно събиране и да разчита на съвестта им, предаде "Труд".
На практика обаче общините нямат никакъв административен опит, капацитет и практика във формирането на такса смет по новата методика, няма и никакво време.
Финансово и организационно целият процес е прехвърлен на общините, а трансформацията е кардинална. Държавата е абдикирала и оставила всичко на общините, констатираха кметовете от Пиринско.
Кметът на Петрич Димитър Бръчков каза, че към този момент, според него, е трудно да се постигне справедливост при изчисляване на таксата, а целта е балансираност. Той призна, че е песимист относно очакванията на хората, че всичко ще стане по-справедливо, а градовете по-чисти. Според него, ако догодина влезе в сила новата такса, това ще доведе до зариване на общините в нерегламентирани сметища, ще има много проблеми, докато системата заработи.
Той посочи, че има няколко варианта да се изчислява таксата - на база брой жители в общината, с райониране или с изчисляване на количеството отпадък, но трябва да се анализира кой и в кои случаи би бил най-подходящ. В някои общини ще се прилага смесен вариант.
Големи притеснения сподели и зам.-кметът на Ихтиман Тони Кацаров, който заяви, че увеличение в таксата ще намали процента събираемост и ще увеличи броя на нерегламентираните сметища.
По принцип в държавата събираемостта на такса смет варира около 70%, а при новата методика с рязкото увеличение, кметовете прогнозират голям спад в плащането. Те се чудят от къде ще се намерят средства за недофинансирането. Изказаха огромни притеснения, че това ще бъде за сметка на инвестициите в инфраструктура и други мероприятия в общините.
Кметът на община Радомир Кирил Стоев посочи друг проблем - разликата между постоянните жители и реалния брой на населението. Имаме села, в които има 50 постоянни жители, през лятото те достигат над 300, каза Стоев. Той обясни, че засега се е спрял на варианта да закупи софтуер, с който да се изчислява генерираният отпадък от всяко домакинство.
Кметовете приветстват отлагането на въвеждането на новата такса, докато не се изчисти методиката за прилагането.
Ще вдигнеш и Таксите и Данъците, да те вдигнат орли дано. Администрацията намали бе шмугльо...
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.