Днес се навършват 27 години от трагедията: 11 души загиват при авария в мини „Бобов дол“!
Над 25 са тежко ранените, 20 са обгазени в рудник „Иван Русев“
На 1 септември 1997 г. в мини „Бобов дол“, рудник „Иван Русев“, трети участък – сега кръстен Житуша, избухва силна експлозия.
Причината за този инцидент взривяването на газ гризу –безцветен, избухлив и задушлив газ, който се образува в каменовъглените мини и съдържа голям процент метан в себе си. Освен трети е засегнат и първи участък. По данни от Комитета по енергетика в трети участък в деня на трагедията са били назначени 19 души на работа, а в първи участък – 21 души и още 34 от групата по извоза.
Спасителните екипи на мини – Перник, девет екипа от Районна болница - Перник, два екипа от Центъра по кожни изгаряния – „Пирогов“ и сили на МВР, се включват в спасителните аварийно-възстановителни акции.
Анна Маринкова: Milka отвори вратите на фабриката в Своге към света
Biss. bg
Анна Маринкова: Milka отвори вратите на фабриката в Своге към света
Загиват 11 миньори. Сред причините за смърт са травми, отравяне с въглероден окис и висок процент изгаряния. Тежко ранени са над 25 души.
Газ избухна в рудник на мини Бобов дол
София, 1 септември 1997 г. Днес около 13 часа началникът на Гражданска защита в Кюстендил подполковник Григоров е подал сигнал за избухване на газ гризу в мини Бобов дол, рудник „Иван Русев“, сектор 3. Това съобщиха на БТА от Гражданска защита. До този момент са извадени седем души в задоволително здравословно състояние.
Спасителните операции продължават. Свободните коли на Бърза помощ от Кюстендил и Перник са на мястото на катастрофата.
Обгазени са 20 миньори в рудник „Иван Русев“
Бобов дол, 1 септември 1997 г. При избухването на газ гризу в рудник „Иван Русев“ на „Мини-Бобов дол“ са обгазени около 20 души. Извадени са 6 миньори, единият от които е в много тежко състояние. Броят на пострадалите още не е уточнен. Предполага се, че под земята се намират 14 души.
Обгорелите миньори са закарани в бобовдолската болница, където ги обслужват екипи от местни лекари, от Кюстендил и „Пирогов“. Нито един от пострадалите не е транспортиран в София.
9 линейки от Перник и Радомир са заминали за рудник „Иван Русев“, за да окажат помощ на затрупаните миньори. 8 спасители от „Мини-Перник“ също са на мястото на аварията, 20 легла в пернишката болница са подготвени да приемат пострадалите при необходимост.
5-ма са загиналите в „Бобов дол“ до този момент
София, 1 септември 1997 г. Петима са загиналите миньори в мини „Бобов дол“, съобщиха от правителствения пресцентър по данни на Комитета по енергетика.
Общо 52-ма миньори са се намирали под земята, сочат последните данни на Комитета по енергетика. Освен 21 души в първи участък на „Иван Русев“ е имало и 34 работници от т. нар. транспортна група.
От първи участък е починал един миньор. Състоянието на част от останалите е добро, а други са настанени в болниците в Перник, Радомир и Бобов дол.
От трети участък досега са извадени 19 души, от които двама са починали. Има информация за още двама загинали, които се намират все още в рудника.
Ще разберем кой носи отговорност за трагедията в „Бобов дол“, заяви министър-председателят Иван Костов, преди да замине с вътрешния министър Богомил Бонев за мястото на инцидента (…)
Премиерът Костов назначи извънредна комисия по аварията в Бобов дол
София, 1 септември 1997 г. Извънредна правителствена комисия назначи министър-председателят Иван Костов във връзка с днешната производствена авария в рудник „Иван Русев“ – трети участък на мини „Бобов дол“, съобщи правителствената информационна служба.
Председател на комисията е Евгений Бакърджиев - заместник министър-председател и председател на Постоянната комисия за защита на населението при бедствия и аварии към МС. В състава на комисията са представители на Гражданска защита, на министерства, на Генералния щаб, на Комитета по енергетика, на ДЗИ, на Военномедицинския институт и др.
(…) Задачата на извънредната комисия е да създаде необходимата организация за ликвидиране на последиците от аварията, да проучи и установи причините за производствената авария, да установи отговорността на длъжностните лица за аварията, да анализира предприетите досега мерки от ръководството на мини „Бобов дол“ за повишаване безопасността на труда след производствените аварии през 1997 г. и тяхното изпълнение. (…)
Втори септември е обявен за ден на национален траур
София, 2 септември 1997 г. Правителството решава на извънредно заседание втори септември да бъде обявен за ден на национален траур за загиналите миньори в мини „Бобов дол“.
Националният траур продължава
София, 3 септември 1997 г. Правителството реши националният траур да продължи и днес - 3 септември, съобщиха на БТА от пресцентъра на Министерския съвет.
На вчерашното си извънредно заседание Министерският съвет обяви 2 септември за Ден на национален траур по повод трагичната авария в понеделник в мини „Бобов дол“, отнела живота на седем миньори.
Петима от ръководството на мини „Бобовдол“ са отговорни за аварията
София, 8 септември 1997 г. Според прието днес правителствено решение от петима ръководители на мини „Бобов дол“ АД ще бъде потърсена най-строга отговорност заради неупражнен контрол по спазване на нормите за осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд, в резултат на което са допуснати нарушенията, довели до аварията на 1 септември.
Комитетът по енергетика ще предприеме действия за търсене на отговорност от инж. Милчо Лозанов – и. д. изпълнителен директор на мините към датата на злополуката, инж. Станко Станков – и. д. заместник-изпълнителен директор към тази дата, инж. Виктор Сотиров – ръководител на направление „Въгледобив“ при мини „Бобов дол“, инж. Станчо Колев – директор на рудник „Иван Русев“, и инж. Бойко Димитров – главен инженер на рудника.
На 30 души ще бъде търсена административно-наказателна отговорност за нарушаване на правилата и нормите за осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд в мини „Бобовдол“.
Осемнадесет точки включва решението на Министерския съвет, оповестено от вицепремиера Евгений Бакърджиев, който председателства извънредната правителствена комисия, назначена във връзка с аварията. Кабинетът днес изслуша доклада на комисията, която изработи окончателното си становище след шест заседания.
Като основни нарушения, довели до трагичната авария, комисията посочва липсата на план за дегазацията в шести участък, както и фактът, че не са били предупредени началниците на първи и трети участък, в които не са взети мерки за осигуряване на безопасността на хората.
От години в мината са занемарени мерките по охрана на труда, от 1990 г. досега не е извършена никаква превантивна работа за авариен случай, посочи Евгений Бакърджиев, предаде БТА.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.