Дискусия в ЮЗУ "Неофит Рилски" за новите технологии
Д-р С. Паси: Походът на новото информационно общество ще срещне острата съпротива на старата политическа класа
В рамките на цикъла публични лекции от програмата за отбелязване на 35-годишнината от основаването на ЮЗУ "Неофит Рилски", която ще бъде чествана през м. октомври 2011 г., гост на академичната общност бе председателят на Атлантическия клуб д-р Соломон Паси, доктор хонорис кауза на ЮЗУ "Неофит Рилски". При подчертан интерес и претъпкана зала, след като бе представен от ректора на университета проф. д-р Иван Мирчев, д-р Паси говори на тема "Технологии и демокрация" и сподели с младите хора в разгорялата се дискусия опита си като бивш министър на външните работи.
Ако парламентарните избори у нас съвпаднат, не дай си Бог, със земетресение или ураган и бъдат причинени наводнения и пожари, до урните ще отидат само най-самоотвержените избиратели, вероятно от партията, отговаряща за бедствия и аварии, но ако изборите се случат в слънчев ден и сме спечелили световното по футбол и европейското по волейбол, всенародната еуфория ще подкрепи партията, идентифицирана с успешните преговори с НАТО и ЕС, пошегува се лекторът, доказвайки, че обикновено по правило чувствата изместват разума.
По-нататък той говори за злоупотребата с популизма в баланса между държавно управление, поради липса на информация, спря се на нуждата от навлизане на новите технологии в процесите на демократизация.
Според д-р Паси вече е време избирателите пред урните да бъдат подпомогнати от новите технологии, а на един последващ вече изцяло да се доверим на компютъра при избора на политиците. Той провокира аудиторията с въпроси - заслужава ли избирателни права човек, който продава гласа си, а ако да, то неговият глас да тежи ли колкото гласа на нобелиста? Всеки ли има право да управлява държава? Или трябва да се квалифицира за това" Или ако не, то нека управлява до максималното безопасно за неговата компетентност равнище. Дискусията е древна и дълбока, но нека засега я отложим и усъвършенстваме политиците преди техните избиратели, заключи той.
Очевидно, че "-демокр@цията ще превърне политическата класа от ораторски кръжок в просветено малцинство, каза в заключение С. Паси. Според него походът на новото информационно общество срещу популизма ще срещне най-острата съпротива на старата политическа класа, но ще намери и най-естествения си съюзник - младият e-избир@тел, осъзнал своя дългосрочен интерес.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.