Диагнозата на младите в Благоевград: Бягство от реалността, комплекс "Ниска заплата", панически страх за работното място и клаустрофобия в родния град
Репортаж на struma.com се опита да намери отговор на въпроса - Кое "поболя" младите в областния център?
За провинцията се знае – чист въздух, здрава храна и спокоен живот. По-малко разходи, хората живеят в собствени жилища и е среда за едно добро развитие на поколенията. Като всяко нещо в България, нещата обаче стоят наопаки.
Тенденция, превърнала се вече в закономерност, е постоянното изтичане на качествена и образована работна ръка от университетския център Благоевград. Посоките са две – столицата София и чужбина. Елементарна статистика показва как всеки втори висшист търси реализация извън родния си град. Това са данни от българските синдикати, които със сигурност са актуални и за благоевградска община, въпреки че такава точна статистика би било трудно да се засече, имайки предвид липсата на промяна на адресна регистрация. Родените тук в повече случаи са с наследствени имоти, както и с ярко изразен местен шовинизъм и рядко прибягват до смяна на постоянното си местожителство. Иначе казано, градът държи една почти изкуствена популация, която се заменя ежегодно. Едни отиват да работят и живеят по други места, а други, от по-малките населени места в областта, идват на тяхно място. И това би могло да се нарече естествена (де) градация. На какво се дължи това и защо хората, основно младите от 20 до 35 г. и с образование, търсят бъдеще и щастие извън родните си места, се опитахме да отговорим със серия въпроси към определената група благоевградчани, излезли на „гурбет” в София или чужбина.
Липсата на сериозен корпоративен бизнес в региона посочва, 27 годишният Петър К., завършил с отличие Бизнес администрация в АУБ. „В Благоевград, единственото място, където можеш да вземеш заплата от порядъка на 1000 лв. НЕТО е " Благоевград- БТ, а всеки знае как се започва работа там”, категоричен е той. „Освен това, сигурността на работната позиция и заплащането, дори и да се намери някаква добра позиция, е никаква. Човекът няма алтернатива и на практика е женен за службата си, ако въобще я намери”.
34-годишната Зорница Н. е от близо 6 години в София. Според нея Благоевград не предлага възможностите за реализация, които може да предложи град като столицата. „Бизнесът е центриран предимно там и като форма на управление, и предмет на дейност. От друга страна, твърде често срещано явление е и фактът, че за една и съща позиция или предлагана стока и услуга, в малкия град цената е значително занижена, което води и до това центриране на пазарите на стоки и услуги към места, където те ще бъдат адекватно възнаградени” коментира тя.
Илия Г. е току що преместил се в София IT служител. Той посочва липсата на работни места в неговата сфера, естествен както и заплащането при малкото съществуващи такива, като основна причина за решението си. В неговия случай, както и в повечето, реализацията извън Благоевград води и до друг тъжен фактор. Семейството му ще го последва.
За съжаление има и по-тъжна тенденция. Повечето млади хора, които избират София пред малкия град, нямат семейства. Тези, които имат, избират още по-крайното решение- чужбина. Преди влизането на България в ЕС, в чужбина заминаваха предимно висококвалифицираните кадри. С покани и сигурна работа. С отварянето на границите, всеки що годе кадърен и можещ в по-ниско котираните сфери, от сорта на строителството и общата работа, търсят късмета си и този на семейството извън малката страна.
Изводите са неприятни. Излиза, че младият и образован човек бяга от евентуалното си бъдеще на „крепостен селянин”, който е обвързан до кокал с феодала си. А той, феодала, пък всъщност е собственик на манифактурка, на малък бизнес, работилничка, цехче, зависещи от силните на деня в държавата. „Крепостни феодали” живеещи в почти същата драма. И в същото време парите, прехраната и сигурността, и по-точно тяхната липса, обезличават не само иначе прекрасния Благоевград, но и всички чаровни малки градове на България.
Именно от силните трябва да дойде решението. Да поведат регионите си и държавата към едно по-добро бъдеще. Да се излезе от блатото на политическото и икономическо безвремие. Иначе, вече призрачните и обезлюдени села ще лепнат болестта си на малкия, на средния, а защо не след време и на големия град.
Димитър Христов
Учил в Благоевград .
Служил в Благоевград .
Изучил в София .
Нямам 1час трудов стаж в Благоевград (от 20 години трудов стаж) - Защо ли
Според мен, един от изходите от положението е, сдружаване на земеделци и занаятчии, образуването на кооперативи, където се произвежда стока, която се продава директно на пазара в София и чужбина.
Хубава идея, само че народа трябва и да спре да се плаши от "мутрите", които го заплашват, ако работят за себе си.
Единственият шанс беше и е да се привлекат чуждестранни инвестиции. Да се използва евтиният труд и да се направят големи производства. Но, това няма как да стане с алчните политици-мафиоти. Чуждият бизнес не може да им смогне на рушветите.
Иначе селско стопанство и лека промишленост са обречени от безмитен мафиотски внос и мега вериги тип Лидъл, Била и Кауфланд.
Единственият шанс е да си изметете от боклуци местната власт – общината, но и това няма как да стане. Пример: Ако е вярно, че дъщерята на София Янчева е назначена там. От същата Янчева, която 100 години командва, уж с различни – червени, сини, жълти ... всички са кафяви ! Малък град е, всички знаят за далавери и поръчки, ама си траят . Песимист съм и за Благоевград и за България. Само в София и сезонно на морето има някакво раздвижване.
В София е добре само да се работи, и то пак с условности, и изобщо НЕ е добре да се живее там.
Но българина не може да разбере това, и продължава да се бута в София, и да не прави нищо за развитието си и защитата на малкия град, на бизнеса в него. Казвал съм го, пак да кажа - прост народ сме, не е проблема, че сме селски хора, проблема е в манталитета ни.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.