Д-р Г. Петрова, лекар в Отделение по акушерство и гинекология в МБАЛ-Разлог: В България имаме безплатна ваксина за първична профилактика на рака на маточната шийка, а много родители не са запознати

14 ноември 2024 17:07   3210 прочита


В България имаме безплатна ваксина за първична профилактика на рака на маточната шийка, а много родители не са запознати

Д-р Гергана Петрова е лекар в Отделение по акушерство и гинекология в МБАЛ "Д-р Асен Велев"- Разлог. Родена е в град Разлог, където завършва с отличие средното си образование. С пълно отличие и награда "Златен Хипократ" се дипломира в Медицински факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, магистър е по „Обществено здраве и здравен мениджмънт“ в Медицински университет – Плевен.

И въпреки, че има възможност да остане да работи в София, д-р Петрова избира родния си град, където е нейното семейство, нейните близки и се чувства удовлетворена от работата си и полезна на хората.

Д-р Петрова е категорична, че не само в големите университетски и частни болници се предлага качествена медицинска помощ, а и в малките населени места.

Поводът да се срещнем е наближаващият Световен ден за превенция на раковите заболявания на 16 ноември, както и Националната кампания за първична профилактика на рака на маточната шийка и безплатните ваксини срещу човешки папилома вируси (HPV) за момичета на възраст 10-13 години.

 Д-р Петрова, практиката ли Ви провокира, за да информирате за ползите от ваксината?

Срещайки се ежедневно с пациенти, неминуема част от прегледа е беседа относно профилактиката и здравното образование. На всички родители с деца задавам въпроса дали са информирани относно човешки папиломен вирус (HPV) и дали са запознати, както със сериозността на проблема, така и с начините за профилактика, а именно поставянето на ваксина за HPV.

За щастие, в България 9-валентната ваксина за HPV е безплатна за момичета на възраст 10 до 13 навършени години. Именно тази ваксина - Gardasil 9 предпазва от 9 щама на HPV, които са отговорни както за рак на маточната шийка и генитални брадавици, така и за рак на гърлото (орофарингеален карцином), рак на пениса при мъжете.

Данните са стряскащи, ракът на маточната шийка е определян като рак на младите, защото заема второ място по честота сред жените на възраст между 15 и 44 г. след рака на гърдата. През последните години случаите на рак на маточната шийка в България се увеличават. У нас всеки ден 2 жени губят живота си в резултат на рак на маточната шийка.

И обратно. Проучванията за ползите от ваксината са все по-убедителни. На всички световни и международни конгреси се анализират положителните резултати от приложението й. В Австралия, където ваксинационният обхват за момичета и за момчета е близко 90%, случаите на рак на маточната шийка са минимални. Очаква се в периода 2028 – 2035г. да бъдат първата държава в света, елиминирала рака на маточната шийка.

 Искате да кажете, че имаме начин да предпазим децата си от онкологично заболяване и, поради неинформираност, в България почти не се прилага жизненоважна ваксина?

 Родителите са образовани, интелигентни, изключително загрижени за здравето на децата си. Просто информационната кампания не е в пълния си обем. След като изясня ползите от ваксинацията, голяма част от родителите се убеждават във важността й.

Жалко е, когато родителите научават за тази ваксина, след като детето им е навършило 14-годишна възраст. Ваксината може да бъде поставена и след този срок, но в този случай родителите трябва да я заплатят, а цената е висока. Разбира се, ползите от поставянето й са налице, но това е пропуск в достъпността на информационната кампания.

В дълг ли сме по отношение на информираността на родителите за ползите на ваксината срещу рак на чаточната шийка?

 Да, аз го приемам като собствен дълг. Трябва да правим кампании, форуми, срещи и да достигаме до родителите с една цел – да бъдат информирани, че съществува такъв проблем, че има решение и че имаме достъп до такава безплатна ваксина в страната. Но дори да не пожелаят да ваксинират децата си, което е тяхно право, то поне това решение ще бъде информирано и вярвам, че ще предизвика у тях интерес да прочетат достоверна медицинска информация по темата. Защото не е редно родителите да не знаят, че могат да предпазят децата си от едно от най-честите онкологични заболявания, когато държавата го осигурява.

Искам да направя едно уточнение. Горна възрастова граница за приложение на Gardasil 9 е 45-годишна възраст.

Няма противопоказания по отношения на пол, тоест на ваксинация подлежат както момичета, така и момчета.

Няма ограничения и по това дали лицето e имало или не полови контакти. В момента Националната кампания е ограничена до безплатното приложението на ваксината за момичета на възраст 10 – 13г.11м.

Надяваме се в близките години да се постигне и включване на момчетата в националната кампания за безплатна имунизация, тъй като ползите и при тях са неминуеми – на първо място, че те са преносител на HPV, а от друга страна HPV – инфекцията е доказан причинител на рак на гърлото (орофарингеален карцином), рак на пениса при мъжете.

Тоест всеки човек на възраст 9-45г. може да завърши ваксинационния курс с доказани ползи. А момичетата на възраст 10-13г.11м. могат да го направят безплатно.

Изпълнители по програмата са общопрактикуващите лекари, които могат да поставят безплатната ваксина срещу HPV, при желание на родител, на момиче на възраст от 10 до 13г.11м, а извън тази възрастова група, могат да се приложат от всеки лекар.

В България имаме безплатна ваксина срещу онкологично заболяване и много родители не са запознати, а ползите за здравето на децата им са огромни.

Наш дълг е да сме съпричастни и информираме. Ще работим в посока срещи с родители, създаване на информационни форуми, здравни беседи.

Всеки родител може да се чувства спокоен да се свърже с мен за допълнителна информация.


Още от: Общество

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар