Д-р Боткова, МБАЛ-Разлог: Наднорменото тегло на децата се превръща в болестта на новото време

22 април 2025 12:38   1 коментар   1974 прочита


На 22 април е Европейски ден за борба с наднорменото тегло. Според Световната здравна организация България е на пето място в класацията за затлъстяването при децата сред 53 страни в Европа.
Статистиката при децата е стряскаща - над 30% от децата в България имат проблеми с теглото. Това означава, че всяко трето дете има отклонения в теглото си.

Д-р Боткова, зав. отделение детски болести при МБАЛ „Д-р Асен Велев“-Разлог, лекар – педиатър с над 44 годишен опит споделя тревожната нарастваща тенденция за затлъстяване при децата и последващото отключване на болести.

 Д-р Боткова, болест ли е наднорменото тегло при децата?
Сериозен проблем с нарастваща тенденция.

Ние като че ли все още гледаме на пълничките деца с умиление. Трябва ли да се потърси помощ от специалист, както при една инфекция, при температура?
Естествено, че трябва да се търси помощ и то помощ от специалист - детски ендокринолог, защото спецификата на детската и на възрастната патология е различна. Родителите трябва да осъзнаят, че това е проблем и последствията могат да бъдат опасни за здравето на детето им.

Вие сте детски лекар. Имали ли сте в 44-годишната си практиката родител, който е потърсил помощ от вас?
Почти не. Родителите адмирират децата да им са пълнички. Лошото е, че не забелязват този проблем и си мислят, че това е в реда на нещата, нека детето е по-пълничко, това му „носи“ здраве.
Точно обратното – това е критерий за болести в бъдеще – диабет, кръвно налягане и много други.

Тенценцията за затлъстяването при децата е опасно нарастваща?
В световен мащаб тенденцията е за нарастване на хората с наднормено тегло: прогресивно нарастване на децата с наднормено тегло и на възрастните.
При децата най-често затлъстяването засяга 7-8 годишните, до 2 и 5 години малко са децата с наднормено тегло като процент, но с всяка измината възраст тенценцията нараства.

Какъв е Вашият съвет към родителите, които забелязват увеличаване на наднорменото теглото на децата си?
Първо. Подтикване към много движение, активност, спорт - колело, плуване, топка, ски и други.
Второ. Избягване на вредни навици – хранене пред телевизор, хранене с телефон. Безразборно хранене по всяко време.
Трето. На масата винаги да присъстват плодове, зеленчуци, които доставят добър енергиен баланс за подрастващия организъм. Трябва да се избягват мазните, тлъстите храни и най-вече захарите. Да не се поощрява изобилието и храненето с храни, които не са зравословни.

При осъзнаване на проблема, какво да направят родителите?
Задължително да се направи консултация с детски ендокринолог, но преди това – да се направи консултация с личния лекар, за да се направи пакета изследвания, които демонстративно могат да подкрепят проблема на детето.
Трябва да се обърне внимание при деца с фамилна обремененост – когато родителите са с наднормено тегло или имат заболявания от диабет или високо кръвно налягане, което може да е предпоставка и заплаха за моментна изява на такова заболяване и при тяхното дете.
Много е важно родителите да се съобразят с указанията на специалистите.

Трудно се прилагат диети при децата и е много трудно да се предпази детето от вредните храни на пазара?
Да, така е. Изкушенията на пазара са много. Храни, богати на въглехидрати, мазни храни, ежедневните закуски с мазни банички, с бургери с кетчуп и други са изключително нездравословни и поради тази причина родителят трабва да осигури подходящо хранене през междучасието и да се противопастави на това, което предлага пазара и за детските очи е привлекателно.
Родителите трябва изцяло да променят семейното меню и начина на хранене на детето.

Какви са последствията за детето с наднормено тегло?

Децата с наднормено тегло са потенциални болни – започва се с болки в гърба, в ставите, които водят до обратен процес - намаляване на движенията. Децата стават гърбави, малко подвижни и всичко това е предпоставка за трупане на още килограми.

Затлъстяването води до инсулинова резистентност, преддиабетно състояние и захарен диабет.
Лошото хранене, с превес на въглехидрати и захар може да накара детето да

развие висок холестерол и високо кръвно налягане.Тези фактори могат да допринесат за натрупването на плаки в артериите, което да доведе до тяхното стесняване и втвърдяване – рискови фактори за инфаркт или инсулт по-късно в живота.

Детското затлъстяване може да причини болка, а понякога и наранявания в коленете и гърба, проблеми с дишането, неалкохолна мастна чернодробна болест – с мастни натрупвания в черния дроб.

 Как да познаем дали детето ни има симптоми на заболяване вследствие на затлъстяването?
За всяко съмнение за поява на усложнения във връзка с тенценцията за наднорменото тегло веднага да се направи консултация с лекар.
ГЛАВОБОЛИЕТО е предпоставка да се помисли за кръвно налягане при дете с наднормено тегло.

ДЕМОНСТРАТИВНО УВЕЛИЧЕН АПЕТИТ може да се дължи на стрес и на това, че децата осъзнават наднорменото си тегло, другите деца им се подиграват и това ги депресира.

Детето се затваря в себе си, повече яде, не се движи, не контактува - все сериозни проблеми, които зависят от намесата на родителя, който трябва да има съзнателно отношение към този проблем.
Защото лекарят няма време да усети това депресивно състояние, още повече, че децата се притесняват, когато са на лекар, родителят е този който трябва да забелязва и да отчита тези проблеми, които не са маловажни.

Има ли в България превенция на детското затлъстяване?

За съжаление, мерките са недостатъчни и това показва стряскащата статистика. Причините са липсата на физическа активност и лошото хранене, увеличената консумация на захарсъдържащите храни и напитки, на сол, ранна консумация на алкохол, застояването пред телевизора и пред електронните устройства.

Как да се противодейства?

С широка информационна кампания, работа с родителите, с училищата, с развитието на спорта и противодействие на вредните храни и навици, за да са здрави поколенията след нас.


Още от: Общество

Принтирай статия
1 коментар
22 Април 2025 15:49 | Zagan
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

гмо и царевична захар




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар