Честването на Съединението в Банско започна с международен форум
Честването на националния празник 6 септември - Съединението на България, в Банско започна с Международния форум"Банско - Портал във времето".
Двудневната среща на историци, археолози и изследователи от България, Сърбия и РСМакедония е на тема „Свети места на Балканите“. Тя се организира от Програма „Произведено в България", Музеен комплекс-Банско и Община Банско.
Форумът се провежда за втори път в Банско, а организаторите са амбицирани да го утвърдят като ежегодно събитие, посветено на културно-историческото наследство на България, което е основа за гордост и национално самочувствие. Популяризирането на фундаменталните основи на държавата ни задължават за знаем кои сме, какво сме дали на света, заяви Адриана Цанева, председател на Програма Произведено в България.
В приветствието си към участниците, кметът на община Банско Стойчо Баненски заяви, че форумът е не само място за обмен на идеи и знания, но и възможност за поглед в дълбините на историята за откриване на нови аспекти на миналото, които могат да обогатят съвременността. Той подчерта, че Банско е място с богата културна и историческа традиция, а градът е свидетел на важни събития и процеси, които са оставили траен отпечатък върху развитието на България и Балканите. „Земите около днешно Банско са се населявали от дълбока древност. Били са дом на траки, скити, славяни, римляни, византийци и българи. Всяка една култура, която е населявала района през вековете, е оставила свой уникален отпечатък, а благодарение на археологическите проучвания, днес ние можем да се докоснем до различните пластове от историята на Банско“, каза кметът.
Със свои доклади във форума участваха:
Светла Барякова, д-р Катя Меламед, д-р Светла Петрова, проф. Владица Тошич, проф. Д-р Трайче Нацев, проф. д-р Бошко Ангеловски, доц. д-р Веселина Вачкова и Александър Ненов –зам. -кмет на община Костинброд.
Участниците в събитието го посветиха отново на Владимир Баряков, който посвети живота си на разкриване и изучаване на миналото на Банско и района и със своята отдаденост на каузата още приживе си заслужи прозвището „археологът на Банско“.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.