Бъдещето на магистрала „Рила“ ще бъде по-ясно през лятото

25 април 2025 08:44   2 коментара   9163 прочита


Дълго отлаганата автомагистрала „Рила“ прави важна крачка напред – до юни 2025 г. се очаква да бъде готов ключовият анализ за пътната безопасност и оценка „разходи-ползи“ по бъдещото ѝ трасе. Това става ясно от официален отговор на министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов на депутатско питане. 

Този анализ ще определи най-подходящия маршрут за магистралата, която трябва да свърже другите три магистрали в страната – „Струма“, „Тракия“ и „Хемус“. Анализът „разходи-ползи“ оценява вече предложени варианти на база икономическа ефективност – включително разходи за строителство и поддръжка, спестено време за пътуване, безопасност, въздействие върху околната среда и др., пише economic.bg.

Въз основа на тези данни се идентифицира най-целесъобразният вариант, но окончателното решение се взема от възложителя, който отчита и други фактори, като теренни особености, социален ефект и стратегическа свързаност. 

След приключване на анализа, Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) ще възложи обществена поръчка за изработване на разширен идеен проект с пълни инженерно-геоложки проучвания и проект за ПУП-ПП. Министърът обаче не се ангажира със срок за това, а единствено посочва, че процедурата е предвидена в 

дългосрочен план в инвестиционната програма на АПИ“. 

Анализът се изготвя по договор с избран изпълнител, подписан в края на март миналата година и според сроковете трябваше вече да е готов. Припомняме, че поръчката за това бе стартирана в края на 2023 г., а в началото на 2024 г. бе избрана фирмата „Инфрапроект Консулт“ ЕООД. Стойността на контракта е над 163 хил. лв. без ДДС, а срокът за изпълнение бе 170 работни дни. 

 
В отговора си министър Иванов посочва още, че трасето на бъдещата магистрала ще е с приблизителна дължина 107 км. Ще дублира второкласния път II-62 Дупница – Самоков, като в района на с. Живково ще се разклонява на две. Едното трасе ще свързва автомагистрала „Рила“ с автомагистрала „Тракия“ при пътен възел за гр. Ихтиман, а второто – ще свързва автомагистрала „Рила“ с автомагистрала „Хемус“ чрез пътен възел в района на Бухово. 

Чрез прединвестиционно проучване от 2009 г. са избрани вариантни решения, но те не са окончателни, тъй като предстои възлагане на идейно проектиране. Направеното преди 16 години проучване предвижда трасето на бъдещата магистрала да започва от път Е-79, но към днешна дата се очаква началото да е от автомагистрала „Струма“, като следва да съвпада или да е близо до края на бъдещата магистрала „Гюешево – Дупница“, така че да се осигури удобно продължение на европейски коридор номер 8. 

Припомняме, че през август 2023 г. АПИ стартира поръчка за проектиране на автомагистрала „Гюешево – Дупница" и така направи първите реални стъпки към реализацията на проекта. 62-километровото трасе е част именно от „Рила“. Първоначалната идея на регионалното ведомство бе участъкът да е скоростен път, но предвид натовареността впоследствие бе променен на магистрала. 


Още от: Общество

Принтирай статия
2 коментара
25 Април 2025 09:09 | ???
Оценка:
15
 (
15
 гласа)

Гръмко заглавие, ами както и със магистралаСтрума. Дълги години само анализи и обещания.


25 Април 2025 10:22 | Арматурист
Оценка:
8
 (
8
 гласа)

Питахте ли зелените боклуци? Те са важни.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар